Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Horse Roundup - Saratoga
 

Demonstrations
Junior Individual County Individual
Champion Johnson Tina Neeriemer
Reserve Champion Converse Sage Askin
Third Carbon Heidi Murray
Individual 
Results
Placing

Individual 

County
Junior 1 Seth Shafer Goshen
2 Mary Mandel Fremont
3 Krisann Johnson Uinta
4 Kaylee Kerbs Carbon
5 Jacklynn Calvert Individual
6 Tyrell Thomas Uinta
7 Cori Slingerland Fremont
8 Tanya Chamberlain Platte
9 Miles Proctor Individual
10 Kasie Peter Fremont
11 Cally Pfister Niobrara
12 Terra Vanweird Individual
13 Leena Horton Individual
14 Jennifer Steele Fremont
15 Katelen Koenig Platte
16 Sage Askin Converse
17 Cassie Knighten Laramie
18 Lyn Crisman Niobrara
19 Kelsie Speiser Individual
20 Tyna Neeriermer Individual
21 Billy Thompson Uinta
22 Samantha Wagner Goshen
23 Brandy Buchhaults Goshen
24 Janelle Garber Converse
25 Kelsey Jenkins Platte
26 Jestine Yapuncich Individual
27 Sara Lowe Individual
28 Tabitha Smith Goshen
29 Cole Tully Carbon
30 Jeff Lang Individual
31 Amber Ezell Carbon
32 Kaylee Reed Niobrara
33 Kitson Brown Niobrara
34 Josh James Individual
35 Tennie Drake Laramie
36 Whitney Darr Converse
37 Shayla Cox Carbon
38 Tel Mohler Uinta
39 Lyndi Speiser Individual
40 Chris Plemous Laramie
41 Betsy Plemous Laramie
42 Casey Geho Converse
Seniors 1 Stephanie Johnson Uinta
2 Katie Price Goshen
3 Jill Ellenbecker Laramie
4 Laura Pelto Laramie
5 June Haldky Niobrara
6 Kate Moran Laramie
7 Ashley Whitman Uinta
8 Talon Cooper Fremont
9 Brad Lang Individual
10 Janet Barr Laramie
11 Andrea Barnette Niobrara
12 Ashiley Miller Niobrara
13 Randi Morris Individual
14 Shantel Cooper Fremont
15 Sarah Felton Goshen
16 Shanna Lif Goshen
17 Savannah Yapuncich Individual
18 Taylor Barnette Niobrara
19 Aimee Mehrens Goshen
20 Justin Barker Uinta
21 Jason Gill Individual
22 Chad Evans Fremont
23 Cassie Lanning Uinta
Team Results
Junior

Rank

Score  County Individuals

1

1190 Fremont Mary Mandel
Jennifer Steele
Kasie Peter
Cori Slingerland

2

1180 Uinta Tyrell Thomas
Billy Thompsoon
Tel Molher
Krisann Johnson
3 1151 Goshen Seth Shafer
Brandy Buchhaults
Tabitha Smith
Samantha Wagner
4 1135 Platte Tanya Chamberlain
Kelsey Jenkins
Katelen Koenig
5 1118 Carbon Shayla Cox
Kaylee Kerbs
Amber Ezell
Cole Tully
6 1116 Niobrara Kitson Brown
Cally Pfister
Lyn Crisman
Kaylee Reed
7 1091 Converse Janelle Garber
Casey Geho
Sage Askin
Whitney Darr
8 1057 Laramie Cassie Knighten
Chris Plemous
Betsy Plemous
Tennie Drake
Senior

Rank

Score County Individual

1

1211 Laramie Janet Barr
Jill Ellenbecker
Kate Moran
Laura Pelto
2 1185 Niobrara Andrea Barnette
Ashiley Miller
Taylor Barnett
June Hladky
3 1183 Uinta Justin Barker
Stephanie Johnson
Ashley Whitman
Cassie Lanning
4 1174 Goshen Katie Price
Sarah Felton
Aimee Mehrens
Ahanna Lif
5 1110 Fremont Chad Evans
Talon Cooper
Shantel Cooper