Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Livestock Judging Contest - DOUGLAS
 
Overall
Placing
Name County Score
1 Gene Nelson Sheridan 613
2 Jade Kane Sheridan 611
3 Lindsey Toombs Platte 610
4 Sara Winterholler Sheridan 609
5 Anndee Meyer Carbon 607
6 Casey Toyne Washakie 606
7 Ben Ferguson Laramie 605
8 Caleb Lund Niobrara 603
9 Travis McIntosh Natrona 602
10 Cassie McMillan Fremont 599
11 Chalesy Kortes Carbon 597
12 Shelly Bales Park 597
13 TC Barrett Park 596
14 Brian Cox Laramie 591
15 Cory Lucas Fremont 589
16 Sharde Shepherd Individual 586
17 Jarrod Parker Natrona 584
18 Kirsha Curtis Carbon 583
19 Brian Snell Platte 581
20 Alicia Randall Laramie 580
21 Heidi Herring Carbon 575
22 Amie Zimmerer Goshen 575
23 Cody Chabot Fremont 573
24 Kyla Cochran Platte 572
25 Derek Hensley Campbell 571
26 Jennifer Bales Park 570
27 Brett Weber Fremont 567
28 Mike Karaouni Natrona 564
29 David Goddard Niobrara 564
30 Nacona Hoover Uinta 560
31 Joslyn Ratcliff Laramie 554
32 Talon Tharp Washakie 551
33 Joellen Grandy Lincoln 551
34 Kara Mackey Campbell 548
35 Adreah Leu Campbell 548
36 Casey Foltz Goshen 544
37 Dustin Nelson Niobrara 543
38 Rebecca Stafford Lincoln 543
39 Kristi Holum Campbell 541
40 Chris Leake Washakie 538
41 Katy Behunin Uinta 531
42 Jesse Greub Individual 531
43 Tyrell Steben Goshen 528
44 Ashley Ankney Sheridan 527
45 Bill Ferrill Individual 525
46 Tyler Yeik Goshen 512
47 Brad Grandy Lincoln 491
48 Ashley Whitham Uinta 490
49 Justin Barker Uinta 488
50 Stephanie Clark Lincoln 483
51 Bret Anderson Sweetwater 482
52 Rocky Barret Park 469
53 Taylor Barnette Niobrara 443
54 Stanley Rose Sweetwater 439
55 Jennifer Defreece Natrona 0
56 Tyrel Smith Sweetwater 0
57 Malcolm Rose Sweetwater 0
Team Results
Placing County Score
1 Sheridan 1833
2 Carbon 1787
3 Laramie 1776
4 Platte 1763 - 395 - 426
5 Park 1763 - 371 - 410
6 Fremont 1761
7 Natrona 1750
8 Niobrara 1710
9 Washakie 1695
10 Campbell 1667
11 Goshen 1647
12 Lincoln 1585
13 Uinta 1581
14 Sweetwater  921