Wyoming 4-H State Competition Results

1999 State 4-H Shooting Sports - Douglas
Shotgun
 
 
Individual 
Results
Placing Score County Individual
Senior 1st 49 Sheridan Jake Andrews
2nd 48 Goshen Travis Smith
3rd 48 Campbell Trevor Haney
4th 48 Lincoln Tom Spearin
5th 48 Niobrara Casey Tadewald
6th 48 Campbell Lee Parnell
7th 47 Campbell Jesse Leegaurd
8th 46 Natrona Chris Ralph
9th 46 Fremont Joe Moore
10th 46 Campbell Jake Rinker
11th 46 Sheridan Randy Burtis
12th 46 Carbon Ryan Custis
13th 45 Campbell Cory Carlson
14th 45 Carbon Taylor Sipe
15th 44 Niobrara Newly Lemons
16th 44 Carbon Cale Waldrip
17th 44 Albany Richard Pribyl
18th 43 Natrona Marchal Nicol
19th 43 Albany Billy Meyer
20th 42 Fremont Nathan Smith
21st 42 Crook E.O. Sowerwine
22nd 42 Carbon Adam Herring
23rd 42 Fremont Cody Bulow
24th 42 Carbon Beau Kennedy
25th 42 Weston Tyler Abbott
26th 42 Laramie Theo Federer
27th 42 Albany Jeremy Niesent
28th 42 Natrona Brandon Whitmire
29th 41 Niobrara Caleb Lund
30th 41 Goshen Josh Gilbert
31st 41 Johnson Tanner Kolb
32nd 41 Carbon Rhett Montgmery
33rd 41 Niobrara Brent Kilmer
34th 41 Fremont Heather Irvine
35th 40 Natrona Kandi Glause
36th 40 Lincoln William Stephens
37th 40 Carbon Zach Weber
38th 40 Laramie Ty Ellenbecker
39th 40 Laramie Colton Eisele
40th 39 Carbon Bryson Kennedy
41st 39 Carbon Keith Herring
42nd 39 Campbell Matt Saur
43rd 39 Niobrara Gerald Bayne
44th 39 Campbell Clay Terry
45th 39 Carbon John Hansen
46th 37 Campbell Scott Crowley
47th 37 Laramie Justin Dykes
48th 36 Carbon Kristi Barkhurst
49th 35 Sheridan Josh Stallman
50th 35 Goshen P.J. Christeleit
51st 34 Campbell Caleb Schlautmann
52nd 34 Goshen Dustin Grant
53rd 34 Fremont Josh Smith
54th 33 Campbell Cody Terry
55th 33 Niobrara Marc Bayne
56th 32 Washakie Chris Seibert
57th 32 Swetwater Andrew Echols
58th 32 Niobrara Matt Huizenga
59th 31 Lincoln Matthew Haderlie
60th 31 Campbell Kelly Ellenson
61st 31 Niobrara Jerrad Blair
62nd 30 Laramie Crystal Wilson
63rd 30 Washakie Michelle Walter
64th 29 Goshen Shawn Allen
65th 29 Uinta Matt Lanning
66th 28 Albany Frank Bangert
67th 28 Uinta Travis Nelson
68th 27 Sheridan Johnny Pruitt
69th 23 Albany Dusty Speiser
70th 9 Laramie Jamie Prysock
Junior 1st 35 Johnson Eric Loden
2nd 26 Johnson Kellen Laramore
3rd 25 Goshen Tony Covello
4th 23 Laramie Thoman Wilson
5th 23 Albany Craig Mustard
6th 20 Laramie Brett Berry
7th 18 Johnson Chas Baumgartner
8th 16 Albany Dillon Niesent
9th 14 Uinta William Laird
Intermediate    1st             44          Goshen            Matt Cross                      
2nd 43 Laramie Jeff Berry
3rd 43 Natrona Jason Whitmire
4th 42 Natrona Kody Glause
5th 42 Platte Andrew Klatt
6th 42 Natrona Bryan Taylor
7th 41 Carbon Jason Kraft
8th 41 Sheridan Jeff Andrews
9th 40 Washakie Chris Anderson
10th 40 Niobrara Kyle Lund
11th 39 Laramie Joseph Lund
12th 38 Campbell Andrew TenBraak
13th 38 Campbell Zach Rinker
14th 36 Niobrara Lance Roetman
15th 36 Johnson Charlie Carr
16th 36 Johnson Justin Larson
17th 36 Lincoln Chase Haderlie
18th 35 Goshen Chance Isbell
19th 34 Washakie Payton Zierold
20th 34 Sheridan Derek Thelen
21st 33 Campbell Terry Southworth
22nd 32 Platte Will Kennedy
23rd 31 Sweetwater Jeremy Lowseth
24th 31 Lincoln Doug Rick
25th 30 Uinta Mandi Taylor
26th 30 Albany Bobby Bowers
27th 30 Fremont Reese Irvine
28th 29 Natrona Jackie Onigkeit
29th 29 Natrona Stevie Onigkeit
30th 28 Albany Jerrod Gonzales
31st 26 Johnson Karlon Knudson
32nd 26 Johnson Justin Kolb
33rd 26 Campbell Bradley Blauert
34th 24 Uinta Heather Sides
35th 22 Washakie Tyrel Foster
36th 22 Platte Joe Herman
37th 21 Laramie Seth Weaver
38th 20 Johnson Sheridan Laramore
39th 13 Albany Brianna Mustard
40th 11 Niobrara Clayton Joss
Senior Handicap 1st               49            Carbon              Taylor Sipe                          
2nd 48 Fremont Joe Moore
3rd 48 Albany Billy Meyer
4th 46 Carbon Beau Kennedy
5th 46 Natrona Brandon Whitmire
6th 45 Laramie Justin Dykes
7th 45 Campbell Lee Parnell
8th 45 Campbell Jake Rinker
9th 44 Carbon Cale Waldrip
10th 44 Natrona Marshal Nicol
11th 44 Lincoln Tom Spearin
12th 44 Goshen Travis Smith
13th 44 Campbell Jesse Leegaurd
14th 43 Campbell Matt Saur
15th 43 Carbon Adam Herring
16th 43 Carbon Ryan Custis
17th 43 Niobrara Brent Kilmer
18th 43 Albany Jeremy Niesent
19th 43 Laramie Ty Ellenbecker
20th 43 Niobrara Casey Tadewald
21st 43 Campbell Trevor Haney
22nd 42 Natrona Chris Ralph
23rd 42 Campbell Cory Carlson
24th 42 Sheridan Randy Burtis
25th 41 Carbon Rhett Montgomery
26th 41 Goshen Josh Gilbert
27th 41 Laramie Colton Eisele
28th 41 Carbon Keith Herring
29th 40 Carbon John Hansem
30th 40 Carbon Kristi Barkhurst
31st 40 Albany Richard Pribyl
32nd 39 Niobrara Newly Lemons
33rd 39 Fremont Nathan Smith
34th 39 Sheridan Jake Andrews
35th 38 Laramie Theo Federer
36th 38 Campbell Scott Crowley
37th 37 Carbon Bryson Kennedy
38th 37 Campbell Clay Terry
39th 36 Goshen P.J. Christeleit
40th 36 Carbon Zach Weber
41st 36 Laramie Crystal Wilson
42nd 36 Fremont Josh Smith
43rd 36 Fremont Heather Irvine
44th 36 Campbell Kelly Ellenson
45th 35 Johnson Tanner Kolb
46th 35 Sheridan Johnny Pruitt
47th 34 Niobrara Gerald Bayne
48th 34 Albany Dusty Speiser
49th 34 Lincoln William Stephens
50th 34 Washakie Michelle Walter
51st 33 Natrona Kandi Glause
52nd 33 Crook E.O. Sowerwine
53rd 32 Niobrara Caleb Lund
54th 31 Weston Tyler Abbott
55th 30 Uinta Matt Lanning
56th 30 Sweetwater Andrew Echols
57th 30 Fremont Cody Bulow
58th 29 Campbell Cody Terry
59th 29 Goshen Dustin Grant
60th 29 Niobrara Mayy Huizenga
61st 28 Campbell Caleb Schlautmann
62nd 26 Washakie Chris Seibert
63rd 25 Niobrara Marc Bayne
64th 24 Niobrara Jerrad Blair
65th 23 Goshen Shawn Allen
66th 22 Laramie Jamie Prysock
67th 22 Uinta Travis Nelson
68th 21 Albany Frank Bangert
69th 21 Lincoln Matthew Haderlie
70th 16 Sheridan Josh Stallman
Junior Handicap 1st 37 Johnson Eric Loden
2nd 32 Laramie Brett Berry
3rd 28 Goshen Tony Covello
4th 27 Laramie Thomas Wilson
5th 26 Johnson Kellen Laramore
6th 21 Albany Craig Mustard
7th 17 Albany Dillon Niesent
8th 11 Johnson Chas Baumgartner
9th 8 Uinta William Laird
Intermediate Handicap  1st                       45                   Natrona                       Bryan Taylor                                          
2nd 44 Natrona Kody Glause
3rd 42 Sheridan Jeff Andrews
4th 42 Campbell Zack Rinker
5th 41 Natrona Jason Whitmire
6th 39 Sheridan Derek Thelen
7th 38 Goshen Matt Cross
8th 37 Niobrara Kyle Lund
9th 37 Campbell Andrew TenBraak
10th 37 Laramie Jeff Berry
11th 36 Laramie  Josheph Wilson
12th 36 Johnson Justin Larson
13th 36 Washakie Payton Zierolf
14th 36 Goshen Chance Isbell
15th 35 Johnson Charlie Carr
16th 34 Platte Will Kennedy
17th 34 Lincoln Chase Haderlie
18th 34 Carbon Jason Craft
19th 34 Fremont Reese Irvine
20th 33 Laramie Seth Weaver
21st 33 Platte Andrew Klatt
22nd 30 Uinta Mandi Taylor
23rd 29 Natrona Stevie Onigkeit
24th 27 Albany Bobby Bowers
25th 25 Washakie Tyrel Foster
26th 25 Niobrara Lance Roetman
27th 25 Natrona Jackie Onigkeit
28th 24 Johnson Sheridan Laramore
29th 24 Washakie Chris Anderson
30th 24 Campbell Terry Southworth
31st 23 Campbell Bradley Blauert
32nd 23 Platte Joe Herman
33rd 23 Sweetwater Jeremy Lowseth
34th 22 Linclon Doug Rich
35th 20 Albany Brianna Mustard
36th 19 Johnson Karlon Knudson
37th 19 Albany Jerrod Gonzales
38th 19 Uinta Heather Sides
39th 17 Johnson Justin Kolb
40th 7 Niobrara Clayton Joss