Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Shooting Sports - Douglas
22 Rifle
Individual 
  Results
Placing Score County Individual
Junior Sporter 1st 208 Goshen Brandt Herbst
2nd 197 Goshen Tabitha Smith
3rd 186 Fremont Tom Osborne
4th 172 Niobrara Cameron Brown
5th 135 Park Colton Chenoworth
6th 127 Carbon Bradley McBride
7th 120 Washakie Adam Redland
8th 119 Johnson Christopher Cummins
9th 116 Crook Ben Morris
10th 104 Fremont Dessica Garland
11th 89 Washakie Eric Redland
12th 84 Uinta William Laird
13th 76 Fremont Justin Hugus
14th 74 Park August Desson
15th 73 Platte Brehanna Armstrong
16th 68 Niobrara Hayden Hester
17th 66 Carbon Trevor Vorn
18th 64 Washakie Cody Leake
19th 63 Laramie Apryl Meares
20th 61 Lincoln Clint Cary
21st 57 Campbell Ty Pond
22nd 52 Fremont Cody Thomas
23rd 39 Washakie Sammy Anderson
24th 26 Sweetwater Tucker Peardon
25th 13 Johnson Christian Neeriemer
Intermediate Sporter 1st 239 Gohen Lacy Rose
2nd 233 Campbell Andrew Ten Break
3rd 230 Park Joseph Desson
4th 212 Park Mike Spanogle
5th 208 Carbon Wacey Vorn
6th 207 Converse Jim Smylie
7th 202 Carbon Cory Cobb
8th 201 Park Cameron Chenoweth
9th 201 Campbell R. Riley Meyer
10th 200 Laramie Kendll Eisele
11th 190 Platte Joe Hermann
12th 190 Washakie Payton Zierolf
13th 186 Crook Joe Lambert
14th 176 Sweetwater Michael Sweat
15th 173 Fremont Amanda Garland
16th 170 Washakie Clay Stocklin
17th 165 Sweetwater Jeremy Lowseth
18th 153 Park Kyle Catanzarite
19th 147 Goshen Jarrod Short
20th 143 Converse Andrew Pauli
21st 141 Sweetater Cody Todd
22nd 136 Park Duane Buell
23rd 130 Crook Mary McNalley
24th 128 Washakie Steven Rakness
25th 128 Laramie Cody Meares
26th 126 Crook Vance Steedley
27th 118 Platte Jesse Snell
28th 115 Niobrara KC Pearson
29th 110 Uinta Cameron Taylor
                                                30th 108 Converse Kerby Caves
31st 103 Platte R. J. Bauer
32nd 103 PArk Les Dillion
33rd 101 Uinta Nathan Scott
34th 95 Carbon Shane Mckee
35th 95 Converse John Tyler
36th 95 Converse Tim Kindle
37th 90 Uinta Justin Scott
38th 89 Converse Tray Langley
39th 89 Campbell Terry Southworth
40th 87 Converse Rick Price
41st 80 Park Travis Barchenger
42nd 80 Converse Daniel Langley
43rd 77 Converse Seth Kuple
44th 76 Campbell Andy Swenson
45th 76 Crool Clint Foster
46th 68 Campbell Carrrie Saur
47th 68 Uinta Ammon Jensen
48th 59 Fremont Christian Mayland
49th 55 Goshen Cody Scott
Senior Sporter 1st  293 Campbell Jake Rinker
2nd 286 Carbon Taylor Sipe
3rd 266 Goshen Zach Johnson
4th 256 Carbon Jonathan Braun
5th 253 Uinta Matt Lanning
6th 244 Campbell Matt Saur
7th 235 Campbell Zach Rinker
8th 208 Sweetwater Stephanie Lowseth
9th 206 Washakie Danielle Lykins
10th 204 Park Cody Young
11th 165 Uinta Aaron Jensen
12th 128 Lincoln Doug Rich
13th 124 Carbon Shane Glassburn
14th 99 Sweetwater Andrew Echols
15th 97 Uinta Clara Laird
16th 79 Uinta Mandi Taylor
17th 77 Campbell Julie Saur
18th 59 Goshen Rebecca Mills
Junior Light Target              1st 244 Laramie Thomas Wilson
2nd 243 Sheridan Matt Burtis
3rd 238 Albany Colt Hamaker
4th 160 Fremont Jediah Nationa
5th 160 Uinta Cody Adams
6th 127 Albany Jacob Eggleston
7th 122 Albany Levis Majewski
8th 94 Carbon Shane Herring
9th 88 Albany Jake Farver
Intermediate Light Target 1st 308 Albany Mike Arthur
2nd 294 Albany Chase Woirhaye
3rd 281 Albany Michael Schnidt
4th 278 Natrona Cody Selby
5th 274 Albany Brianna Mustard
6th 269 Albany Ty Hamaker
7th 263 Albany Blaze Hamaker
8th 251 Albany Patty Ranz
9th 243 Natrona Megan Kennedy
10th 226 Albany Tracy Dunn
11th 200 Albany March Strauch
12th 197 Niobrara Clayton Joss
13th 182 Albany Craig Mustard
14th 178 Fremont Jacob Nationa
15th 174 Park Jacob lakesley
16th 170 Washakie Andrea Brewer
17th 169 Albany Roman Battisti
18th 168 Washakie Ben Redland
19th 161 Albany Christopher Battisti
20th 152 Park Kalee Craig
21st 148 Albany Jodileeta Hoeck
22nd 140 Park Stacee Craig
23rd 125 Park Corey young
24th 110 Johnson Sam Spade
25th 55 Johnson Justin Horn
26th 52 Fremont Steve Blakenship
27th 52 Carbon Dakota Nicholas
Senior Light Target 1st 337 Washakie Colt Shaffer
2nd 316 Natrona Bryan Taylor
3rd 304 Park Benn Underwood
4th 304 Niobrara Jerrad Blair
5th 302 Albany Alex Melka
6th 300 Niobrara Marc Bayne
7th 294 Converse J. B. Wallis
8th 290 Fremont Dustin Murray
9th 280 Niobrara Casey Tadewald
10th 271 Albany Josh DeBree
11th 271 Albany Josie Voight
12th 269 Laramie Jeff Berry
13th 268 Fremont Jared Hall
14th 263 Albany Kevin Wardlaw
15th 263 Niobrara Caleb Lund
16th 256 Washakie Mark Brewster
17th 256 Washakie Tyson Galloway
18th 254 Park Matt Norby
19th 249 Natrona Mickey McDaniel
20th 248 Albany Wes Anderson
21st 248 Park Patrick Feathers
22nd 226 Albany William Ferrill
23rd 226 Washakie Lily Rakness
24th 225 Niobrara Kyle Lund
25th 216 Converse Cliff Gillespie
26th 210 Sheridan Johnny Pruitt
27th 198 Park Paul Thomas
28th 179 Fremont Josh Smith
29th 162 Albany Dennie Hoeck
Intermediate Percision 1st 368 Fremont Reese Irvine
2nd 335 Laramie Jacob Smith-Kaweck
3rd 322 Laramie Joseph Wilson
4trh 300 Fremont Nate Milek
5th 291 Sheridan Cody Burtis
6th 289 Sheridan Jeff Andrews
7th 245 Campbell Bradley Blauert
8th 29 Fremont Antonio Knox
Senior Percision 1st 381 Sheridan Jake Andrews
2nd 374 Campbell Ray Cooper
3rd 373 Fremont Nathan Smith
4th 362 Fremont Amanda Hitshew
5th 353 Albany Kendra McPeak
6th 352 Albany Scott Rule
7th 341 Albany Heather Moss
8th 332 Sheridan Randy Burtis
9th 330 Laramie Ty Ellenbecker
10th 301 Laramie Crystal Wilson
11th 289 Sheridan Moorgan Armstrong
12th 283 Fremont Greg Deal
13th 279 Washakie Michelle Walter
14th 230 Platte Andrew Klatt
15th 196 Washakie Andy Huber
16th 155 Fremont Josh Miler