Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Shooting Sports - Douglas
Air Rifle
Individual 
 Results
Placing  Score County Individual
Junior Sporter 1st 219 Park Zane Flowers
2nd 192 Niobrara Thomas Holmes
3rd 164 Niobrara Cameron Brown
4th 153 Washakie Dan Ramsey
5th 140 Washakie Ryan Rakness
6th 120 Park Colton Chenoweth
7th 118 Albany Levi Majewski
8th 114 Wahakie Adam Redland
9th 110 Niobrara Will Dierchs
10th 105 Goshen Tara Rose
11th 102 Goshen Rustinb Roth
12th 97 Goshen Austin Smith
13th 97 Wahakie Ethan Galloway
14th 96 Park Daniel Bear
15th 90 Platte Brehanna Armstrong
16th 77 Washakie Eric Redland
17th 75 Fremont Cody Thomas
18th 73 Campbell Blain Gauthier
19th 66 Albany Jake Farber
20th 55 1x Lincoln Shaina Cary
21st 55 Uinta William Laird
22nd 49 Campbell Dusty Southworth
23rd 48 Washakie Cody Leake
24th 47 Uinta Cody Adams
25th 46 Washakie Jessica Hall
26th 42 Lincoln Clint Cary
27th 42 Platte Jordan Decker
28th 39 Campbell Ty Pond
28th 37 Goshen Shance Viktorin
30th 32 Campbell Heidi Saur
31st 27 Converse Aaron Pauli
32nd 25 Platte Mike Hermann
33rd 24 Fremont Stephanie Mayland
Intermediate Sporter     1st          246 Goshen Lacy Rose
2nd 238 Carbon Jason Kraft
3rd 232 Park Cameron Chenoweth
4th 230 Fremont Levi Vanuga
5th 219 Platte Cooper Still
6th 217 Park Scott Stingley
7th 196 Laramie Cory Kramer
8th 177 Park Dylan Bear
9th 176 Park Joseph Desson
10th 167 Park Jacob Blakesley
11th 163 Park Stacee Craig
12th 156 Park Kalee Craig
13th 154 Goshen Colby Ochsner
14th 146 Platte Joe Hermann
15th 140 Niobrara Tessa Huizenga
16th 139 Platte Nolan Troupe
17th 136 Uinta Ammon Jensen
18th 135 Fremont Chris Cox
19th 133 1x Teton Matthew Stirn
20th 133 1x Uinta Cameron Taylor
21st 133 Converse Andrew Pauli
22nd 129 Laramie Chris Miner
23rd 125 Washakie Steven Rakness
24th 123 Campbell R. Riley Meyer
25th 120 Albany Jodileeta Hoeck
26th 110 Park Duane Buel
27th 101 Niobrara KC Pearson
28th 91 Converse Ric Price
29th 85 Park Corey young
30th 82 Washakie Clay Stocklin
31st 78 Campbell Carrie Saur
32nd 77 Campbell Andrew Ten Braak
33rd 76 Converse John Tyler
34th 74 Uinta Nathan Scott
35th 71 Laramie Cole Gallagher
36th 69 Converse Tim Kindle
37th 61 Linclin Kelly Cary
38th 41 Converse Seth Kupke
39th 19 Crook Vance Steedley
Senior Sporter 1st     313 Campbell Jake Rinker
2nd 299 Campbell Zash Rinker
3rd 284 Park Benny Underwood
4th 282 Park C.J. Thornburg
5th 208 Park Cody Young
6th 205 Park Levi Davis
7th 203 Platte Andrew Klatt
8th 203 Park Jared Schuler
9th 197 Park Josh Lucas
10th 179 Carbon Shane Glasburn
11th 172 Park Patrick Feathers
12th 153 Sweetwater Stephainie Lowseth
13th 152 Lincoln Doug Rich
14th 149 Park Paul Thomas
15th 111 Uinta Aaron Jensen
16th 107 Platte Oliver Lancaster
17th 85 Ca,pbell Del Plato
18th 79 Goshen Rececca Mills
19th 75 Platte Derek Moody
20th 47 Campbell Julie Saur
Junior Light Target 1st  295 Laramie Thomas Wilson
2nd 268 Albany Colt Hamaker
3rd 218 Fremont Tom Osborne
4th 205 Sheridan Matt Burtis
5th 201 Laramie Apryl Mears
6th 183 Goshen Tabitha Smith
7th 163 Wasshakie Nick Donell
8th 155 Goshen Brandt Herbst
9th 134 Albany Jacob Eggleston
10th 131 Park August Desson
11th 130 Laramie Sarah Burns
12th 127 Crook Ben Morris
13th 125 Washakie Jesse Johnstone
14th 98 Carbon Bradley McBride
15th 97 Goshen Will Hackleman
16th 94 Carbon Trevor vorn
17th 92 Niobrara Hayden Hester
18th 91 Laramie Antonio Padilla
19th 81 Fremont Justin Hugus
20th 76 Carbon Shane Herring
21st 50 Nartona Sonjy Selcy
22nd 30 Sweetwater Tucker Reardon
Intermediate Light Target 1st 317 Albany Ty Hamaker
2nd 284 Laramie Lindsey Freeman
3rd 266 Albany Mike Arthur
4th 254 Albany Chase Woirhaye
5th 251 Park Mike Spanogle
6th 243 Niobrara Clayton Jones
7th 242 Albany Brianna Mustard
8th 232 Washakie Justin Walter
9th 227 Natrona Cody Selby
10th 226 Albany Michael Schmidt
11th 225 4x Fremont Jacob Nation
12th 225 Teton Harrison Tome
13th 224 2x Albany Kendra Wardlaw
14th 224 Albany Patty Ranz
15th 222 Albany Craig Mustard
16th 216 Sweetwater Michael Sweat
17th 212 Laramie Christopher Smith
18th 211 Laramie Cody Meares
19th 210 Laramie Kendal Eisele
20th 207 Goshen Tyler Worley
21st 206 Albany Bobby Bowers
22nd 205 Albany Mark Strauch
23rd 202 Albany Blaze Hamaker
24th 196 Park Les Dillion
25th 193 Albany Tracy Dunn
26th 192 Natrona Chris Robinette
27th 191 Park Kyle Catanzarite
28th 188 Fremont Mary Mandel
29th 182 Albany Roman Battisti
30th 178 Carbon Wacey Vorn
31st 173 Converse Tray Langley
32nd 169 Washakie Andrea Brewster
33rd 164 Crook Joe Lambert
34th 161 Goshen Tony Corello
35th 159 Washakie Ben Redland
36th 157 Natrona Megan Kennedy
37th 155 Albany Christopher Battisti
38th 153 Sweetwater Jeremy Lowseth
39th 140 Crook Mary <cNalley
40th 140 Laramie Elizabeth Arends
41st 139 Fremont Amanda Garland
42nd 139 Laramie Jessica Burns
43rd 132 Campbell Bradley Blauert
44th 123 Goshen Jarrod Short
45th 11 Crook Clint Foster
46th 90 Fremont Christian Mayland
47th 71 Sweetwater Cody Todd
48th 67 Goshen Cody Scott
49th 55 Converse Daniel Langley
50th 53 Goshen Katherine Johnson
Senior Light Target 1st 323 Albany Josie Voight
2nd 316 Niobrara Casey Tadewald
3rd 301 Albany Alex Melka
4th 296 Fremont Jared Hall
5th 289 7x Washakie Mark Brewster
6th 289 2x Fremont Dustin Murray
7th 288 Goshen Joshua Gilbert
8th 283 Albany Josh Debree
9th 274 Albany Kevin Wardlaw
10th 273 4x Washakie Michelle Walter
11th 273 2x Niobrara Jerrad Blair
12th 267 Converse J.B. Wallace
13th 266 Natraona Bryan Taylor
14th 261 Niobrara Newly Taylor
15th 250 Albany Wes Anderson
16th 248 Natrona Mickey McDaniel
17th 239 Goshen Travis Smith
18th 236 Washakie Tyson Galloway
19th 232 Laramie Bob Dunivent
20th 218 Washakie Lily Rakness
21st 218 Sweetwater Andrew Echols
22nd 217 Fremont Jake Hall
23rd 216 Uinta Matt Lanning
24th 206 Laramie Kara Olson
25th 203 Goshen Zach Johnson
26th 201 Laramie Jennifer Arends
27th 196 Albany William Ferrill
28th 192 Laramie Jennifer Arends
29th 183 Laramie Jamie Prysock
30th 174 Laramie Matther Nimmo
31st 172 Albany Dennie Hoeck
32nd 157 Converse Cliff Gillespie
33rd 152 Washakie Andy Huber
34th 151 Uinta Clara Laird
35th 74 Uinta Mandi Taylor
Intermediate Precision 1st 375 Fremont Reese Irvine
2nd 341 Laramie Joseph Wilson
3rd 335 Laramie Jacob Smith-Kaweck
4th 253 Fremont Allysa Hitshew
5th 247 Fremont Nate Milek
6th 233 Sheridan Cody Burtis
7th 227 Fremont Amber Phillips
8th 201 Fremont Antonio Knox
Senior Percision 1st 377 Fremont Nathan Smith
2nd 367 Sheridan Jake Andrews
3rd 363 Fremont Amanda Hitshew
4th 361 Albany Kendra McPeak
5th 360 Washakie Colt Shaffer
6th 355 Albany Heather Moss
7th 350 Albany Scott Rule
8th 337 Sheridan Randy Burtis
9th 336 Laramie Ty Ellenbecker
10th 321 Laramie Crystal Wilson
11th 309 Carbon Ray Cooper
12th 301 Fremont Josh Milek
13th 288 1x Sheridan Johnny Pruit
14th 288 Fremont Greg Deal
15th 275 Teton Matt Mellor
16th 265 Sheridan Morgan Armstrong