Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Shooting Sports - Douglas
Archery

Individual Results
Individual 
Results
Placing Score County Individual
Senior Class A 1st 249 Sheridan Randy Burtis
2nd 153 Natrona Patrick Kennedy
3rd 117 Natrona Brice Hayes
4th 95 Niobrara Jerrad Blair
Intermediate Class A 1st 118 Albany Michael Schmidt
2nd 117 Sweetwater Jeremy Lowseth
3rd 105 Goshen Lacy Rose
4th 95 Albany Sarah Woirhaye
5th 80 Niobrara Tessa Hunizenga
6th 74 Albany Rob Starey
7th 69 Teton Anders Linn
8th 62 Johnson Justin Horn
9th 45 Johnson Megan Kohls
10th 30 Niobrara KC Pearson
Junior Class A 1st 200 Johnson Chas Baumgartner
2nd 187 Niobrara Cameron Brown
3rd 186 Sheridan Matt Burtis
4th 142 Johnson Christian Neeeriemer
5th 105 Albany Jacob Eggleston
6th 99 Goshen Tara Rose
7th 96 Niobrara Dyann Diercks
Senior Class B 1st 233 Washakie Matt Moore
2nd 219 Natrona Travis Anderson
3rd 215 3x Washakie Colt Shaffer
4th 215 2x Fremont Nathan smith
5th 180 Campbell Gavin Sneathen
6th 171 Washakie Tyson Galloway
7th 166 Goshen Jared Moore
8th 156 Fremont Josh Smith
9th 141 Goshen Travis Smith
10th 140 Fremont Amanda Hitshew
11th 139 Uinta Aaron Jensen
12th 128 Carbon Randy Davis
Intermediate Class B 1st 171 Sweetwater Michael Sweat
2nd 166 Fremont Brandon Deering
3rd 159 Washakie Myles Bush
4th 149 1x Washakie Justin Walter
5th 149 Wind River Charles Chavis
6th 140 Carbon Corby Cobb
7th 138 Natrona Robin Bacus
8th 128 Converse Clay Claus
9th 125 Uinta Ammon Jensen
10th 122 Goshen Matt Cross
11th 117 Fremont Christian Mayland
12th 113 Converse Tray Langley
13th 103 Albany Craig Mustard
14th 101 Carbon Shance McKee
15th 99 1x Wind River Randy Van Fleet
16th 99 Fremont Amanda Garland
17th 99 Converse Dane Pearson
18th 89 Plate Joe Hermann
19th 89 Washakie Andrea Brewster
20th 88 Park Dylan Dear
21st 81 Carbon Kyle McKee
22nd 55 Park Corey Young
23rd 54 Carbon Hadley Berger
24th 48 Campbell Shea Sneathen
25th 37 Fremont Abby Hitshew
26th 36 Carbon Jessica McKibben
27th 27 Albany Brianna Mustard
28th 26 Campbell Andy Swenson
Junior Class B 1st 245 Wind River Shaylynn Durgin
2nd 243 Carbon Jamie Sheehand
3rd 240 Washakie Chris Moore
4th 236 Washakie Nick Donell
5th 231 Carbon Brice Reid
6th 223 Carbon Grant Kaisler
7th 200 Washakie Kendra Moore
8th 187 1x Goshen Tabitha Smith
9th 187 Niobrara Thomas Holmes
10th 184 Washakie Andrey Snyder
11th 182 Wind River Chris Chavis
12th 179 Uinta William Laird
13th 173 Park Tyler Stingley
14th 165 Washakie Brayden Hartbank
15th 162 2x Washakie Cody Leake
16th 162 Natrona Sonya Selby
  17th 162 Crook Ben Morris
18th 160 Platte Mike Herman
19th 157 Washakie Ethan Galloway
20th 153 Carbon Ty Crawford
21st 152 Campbell Earl Bishop
22nd 145 Goshen Wil Hackleman
23rd 131 Wind River Kandace Van Fleet
24th 118 Natrona Rodney Horning
25th 116 Park Daniel Bear
26th 101 Goshen Austin Smith
Senior Class C 1st  226 Lincoln Tom Spearin
2nd 264 Park Cody young
3rd 262 Albany Tom Downham
4th 259 PArk Richard Preuninger
5th 240 Albany Kendra McPeak
6th 237 Natrona Mickey McDaniel
7th 233 Albany Richard Pribyl
8th 221 Niobrara Casey Tadewald
9th 192 Niobrara Marc Bayne
10th 182 Niobrara Caleb Lund
11th 180 Sweetwater Stephanie Lowseth
12th 154 Natrona Mike Primus
13th 124 Albany Connie Ferguson
14th 120 Albany Josie Voight
15th 118 Campbell Del Plato
16th 85 Niobrara Matt Huizenga
Intermediate Class C 1st 225 Niobrara CLayton Joss
2nd 203 Carbon Jason Kraft
3rd 188 2x Washakie Clay Stocklin
4th 188 Park Ashley Johnston
5th 177 Lincoln Chase Haderlie
6th 176 Niobrara Andrew Hammond
7th 175 Albany Mark Strauch
8th 174 3x Carbon Wacey Vorn
9th 174 Natrona Cody Selby
10th 173 Teton Daniel Maurais
11th 172 Teton Jeremy Gaitan
12th 162 Natrona Brandon Juday
13th 158 Fremont Allysa Hitshew
14th 156 Albany Rex Slaughter
15th 154 Park Scott Stingley
16th 141 Natrona Burt Andreen
17th 125 Washakie Payton Zierolf
18th 96 Laramie Chelsey Roberson
19th 78 Laramie Lindsey Freeman
20th 77 Teton Keane Anderson
21st 65 1x Ca,pbell Carrie Saur
22nd 65 Laramie Jessica Burns
23rd 43 Crook Clint Foster
Junior Class C 1st 270 8x Albany Jordan Rhodine
2nd 270 5x Natrona Bryce Norcross
3rd 265 Albany Joshua McPeak
4th 261 Natrona Chris Juarez
5th 256 Natrona Russell Juday
6th 241 Albany Jaymes Talbott
7th 230 Carbon Trevor Vorn
8th 227 Washakie Michela Wallace
9th 223 Washakie Tarryn Doyle
10th 209 Washakie Brendon Sinn
11th 1884 Natrona Travis Winchell
12th 169 Washakie Zach Wallace
13th 167 Albany Levi Makewski
14th 165 Niobrara Hayden Hester
15th 159 Teton Danny Whelan
16th 156 Fremont Stephanie Mayland
17th 155 Fremont Gage Blakenship
18th 144 Campbell Dusty Southworth
19th 130 Teton Jordan Sjol
20th 126 Carbon Bradley McBride
21st 117 Fremont Jessica Garland
22nd 106 Campbell Heidi Saur
23rd 71 Teton Jessie Sjol
Senior Class D 1st 290 Carbon Rhett Montgomery
2nd 289 Albany Smokey Strain
3rd 277 Carbon Cale Waldrip
4th 266 Fremont Josh Milek
5th 261 Washakie Andy Huber
6th 244 Uinta Mandi Taylor
7th 232 Platte Andrew Klatt
8th 222 Fremont Tyler Cassidy
9th 214 Campbell Kimberly Blauert
10th 209 Campbell Dustin Eiffler
11th 208 Washakie Mark Brewster
12th 198 Albany William Ferrill
13th 179 Carbon Zach Weber
14th 168 Lincoln Mat Haderlie
15th 115 Natrona Jeff Bacus
Intermediate Class D 1st 249 Teton Cooper Quinn
2nd 227 Albany Jerrod Gonzales
3rd 226 Teton Ian McGregor
4th 211 Campbell Bradley Blauert
5th 210 Teton Olaus Linn
6th 207 Platte Cooper Still
7th 205 Crook Vance Steedley
8th 187 Campbell Terry Southworth
9th 186 Platte Chance Price
10th 185 Fremont Nate milek
11th 162 Lincoln Tucker Haderlie
12tt 90 Fremont Shalania Taylor
Junior Class D 1st 233 Lincoln Clint Clay
2nd 179 Lincoln Shaina Clay