Wyoming 4-H State Competition Results

2000 State 4-H Shooting Sports - Douglas
Shotgun
Individual 
Results
Placing Score County Individual
Junior - Singles 1st 39 Laramie Thomas Wilson
2nd 33 Johnson Levi Dunkin
3rd 31 Albany Jake Farber
4th 28 Natrona Russell Juday
5th 27 Goshen Wil Hackleman
6th 27 Laramie Antonio Padilla
7th 26 Goshen Brandt Herbst
8th 25 Campbell Earl Bishop
9th 25 Lincoln Clint Clay
10th 25 Johnson Chas Baumgartner
11th 24 Johnson Wade Roebling
12th 22 Uinta William Laird
13th 21 Uinta Brittney Johnston
Intermediate 1st 49 Natrona Kody Glause
2nd 47 Campbell R.Riley Meyer
3rd 45 Goshen Matt Cross
4th 43 Sheridan Jacob Holland
5th 42 Platte R.J, Bauer
6th 42 Lincoln Chase Haderlie
7th 42 Johnson Luke Gay
8th 42 Sheridan Jeff Andrews
9th 42 Laramie Joseph Wilson
10th 40 Washakie Justin Walter
11th 40 Washakie Jeff Vail
12th 40 Fremont Reese Irvine
13th 39 Johnson Justin Larson
14th 39 Albany Bobby Bowers
15th 38 Platte Sean Kennedy
16th 38 Campbell Terry Southworth
17th 38 Campbell Andrew Ten Braak
18th 38 Sweetwater Jeremy Lowseth
19th 37 Albany Craig Mustard
20th 37 Carbon Hadley Berger
21st 37 Johnson J.D. Tobin
22nd 37 Johnson John Pehringer
23rd 36 Natrona Brandon Juday
24th 36 Natrona Jackie Onigkeit
25th 36 Goshen Tyler Worley
26th 36 Goshen Tony Corello
27th 35 Natrona Jason Nelson
28th 35 Sweetwater Michael Sweat
29th 35 Laramie Brett Berry
30th 34 Laramie Cory Kramer
31st 34 Carbon Jason Kraft
32nd 33 Carbon Kyle McKee
33rd 32 Goshen Colby Ochsner
34th 32 Laramie Chris Miner
35th 31 Lincoln Tyler Strickland
36th 30 Albany Mike Arthur
37th 30 Goshen Jarrod Short
38th 30 Crook Joe Lambert
39th 30 Laramie Adam Cancino
40th 30 Washakie Payton Zierolf
41st 29 Uinta Justin Scott
42nd 29 Campbell Bradley Blauert
43rd 29 Washakie Trent Agee
44th 28 Johnson Erick Loden
45th 27 Albany Jerrod Gonzales
46th 27 Albany  Dillon Niesent
47th 27 Platte Jesse Snell
48th 26 Platte Nik Kennedy
49th 26 Platte Joe Hermann
50th 26 Sweetwater Cody Todd
51st 25 Converse Rick Price
52nd 25 Uinta Nathan Scott
53rd 23 Lincoln Kelly Cary
54th 21 Goshen  Cody Scott
55th 21 Campbell Andy Swenson
56th 21 Lincoln Rory Griffin
57th 18 Crook Vance Steedley
58th 12 Lincoln Christopher Smith
Senior 1st    50 Natrona Bryan Taylor
2nd 50 Abany Richard Pribyl
3rd 49 Lincoln Tom Spearin
4th 47 Campbell Jake Rinker
5th 47 Johnson LEvi Gay
6th 47 Carbon Beau Kennedy
7th 47 Carbon Rhett Montgomery
8th 47 Albany Jeremy Niesent
9th 47 Sheridan Randy Burtis
10th 46 Carbon Taylor Sipe
11th 46 Niobrara Marc Bayne
12th 46 Laramie Theo Federer
13th 46 Laramie T.C. Berry
14th 46 Converse Adrian Squires
15th 46 Washakie Chris Seibert
16th 46 Campbell Matt Saur
17th 45 Carbon Zach Weber
18th 45 Niobrara Casey Tadewald
19th 44 Goshen Travis Smith
20th 44 Fremont Dustin Kisling
21st 44 Sheridan Morgan Armstrong
22nd 44 Sheridan Jake Andrews
23rd 44 Platte Andreew Klatt
24th 44 Carbon Kristi Barkhurst
25th 43 Campbell Zach Rinker
26th 43 Laramie Jeff Berry
27th 43 Sweetwater Andrew Echols
28th 43 Carbon Adam Herring
29th 42 Lincoln Russ Marolf
30th 42 Niobrara Kyle Lund
31st 42 Niobrara Newly Lemons
32nd 42 Johnson Jacob Gay
33rd 42 Lincoln Mat Haderlie
34th 41 Goshen Joshua Gilbert
35th 41 Johnson Tanner Colb
36th 41 Campbell Clay Terry
37th 41 Uinta Matt Lanning
38th 41 Platte Will Kennedy
39th 41 Carbon Bryson Kennedy
40th 41 Natrona Marshall Nicol
41st 40 Laramie Ty Ellenbecker
42nd 40 Fremont Josh Smith
43rd 40 Converse Cliff Gillespie
44th 40 Lincoln Doug Rich
45th 40 Fremont Nathan Smith
46th 40 Niobrara David Goddard
47th 39 Uinta Clara Laird
48th 39 Laramie Justin Dykes
49th 39 Johnson Charlie Carr
50th 39 Niobrara Jerrad Blair
51st 38 Goshen Zach Johnson
52nd 38 Laramie Matthew Nimmo
53rd 37 Uinta Mandi Taylor
54th 37 Washakie Michelle Walter
55th 37 Niobrara Matt Huizenga
56th 36 Uinta Justin Muir
57th 36 Sheridan Johnny Pruitt
58th 35 Niobrara Caleb Lund
59th 35 Laramie Chris Robertson
60th 35 Albany Tim Downham
61st 34 Albany William Ferrill
62nd 33 Laramie Crystal Wilson
63rd 33 Lincoln Zach Tester
64th 33 Washakie Chris Anderson
65th 33 Fremont Greg Deal
66th 32 Albany Frank Bangert
67th 31 Laramie Bob Dunivent
68th 31 Fremont Jeremiah Bation
69th 30 Johnson Karlon Kundson
70th 29 Uinta Amanda White
71st 29 Campbell Julie Saur
72nd 28 Albany Kevin Wardlaw
73rd 24 Converse J.B. Wallis
74th 24 Natrona Mickey McDaniel
75th 20 Albany Nicole Meyer
76th 20 Natrona Stevie Onigkeit
77th 18 Albany Steve Wheat
78th 15 Laramie James Prysock
79th ? Campbell Andy Swenson
Junior Handicap 1st 39 Laramie Thomas Wilson
2nd 33 Albany Jake Farber
3rd 28 Johnson Levi Dunkin
4th 25 Johnson Chas Baumgartner
5th 24 Laramie Antonio padilla
6th 23 Goshen Brandt Herbst
7th 22 Johnson Wade Roebling
8th 22 Natrona Russell Juday
9th 19 Uinta Brittney Johnston
10th 19 Campbell Earl Bishop
11th 16 Lincoln Clint Cary
12th 15 Goshen Wil Hackleman
13th 14 Uinta William Laird
Intermediate Handicap 1st 46 Laramie Joseph Wilson
2nd 44 Campbell R. Riley Meyer
3rd 43 Goshen Matt Cross
4th 40 Laramie Brett Berry
5th 40 Campbell Andrew Ten Braak
6th 39 Albany Bobby Bowers
7th 38 Natrona Kody Glause
8th 37 Natrona Jason Nelson
9th 37 Lincoln Chase Haderlie
10th 36 Sheridan Jacob Holland
11th 36 Natrona Jackie Onigkeit
12th 36 Johnson Erick Loden
13th 35 Carbon Jason Kraft
14th 34 Platte Jesse Snell
15th 34 Sheridan Jeff Andrews
16th 34 Campbell Terry Southworth
17th 34 Sweetwater Jeremy Lowseth
18th 34 Fremont Reese Irvine
19th 34 Goshen Tyler Worley
20th 34 Platte Nik Kennedy
21st 34 Johnson John Rehringer
22nd 33 Johnson J.D. Tobin
23rd 33 Goshen Tony Corello
24th 32 Johnson Justin LArsen
25th 32 Carbon Kyle McKee
26th 32 Platte R.J. Bauer
27th 32 Albany Mike Arthur
28th 31 Laramie Chris Miner
29th 31 Lincoln Tyler Strickland
30th 31 Laramie Cory Kramer
31st 31 Washakie Justin Walter
32nd 31 Albany Craig Mustard
33rd 31 Carbon Hadley Berger
34th 30 Sweetwater Cody Todd
35th 30 Goshen Jarrod Short
36th 30 Washakie Payton Zierolf
37th 30 Washakie Jeff Vail
38th 30 Johnson Luke Gay
39th 29 Sweetwater Michael Sweat
40th 29 Washakie Trent Agee
41st 28 Albany Dillon Niesent
42nd 28 Platte Joe Hermann
43rd 28 Campbell Bradley Blauert
44th 27 Lincoln Rory Griffin
45th 26 Platte Sean Kennedy
46th 26 Albany Jerrod Gonzales
47th 25 Natrona Brandon Juday
48th 23 Goshen Cody Scott
49th 21 Crook Joe Lambert
50th 21 Uinta Nathan Scott
51st 21 Goshen Colby Ochsner
52nd 21 Converse Rick Price
53rd 21 Uinta Justin Scott
54th 19 Crook Vance Steedley
55th 18 Laramie Adam Cancino
56th 15 Campbell Andy Swenson
57th 15 Lincoln  Kelly Cary
58th 8 Laramie Christopher Smith
Senior Handicap  1st 48 Carbon Beau Kennedy
2nd 48 Natrona Bryan Taylor
3rd 48 Laramie T.C. Berry
4th 47 Carbon Rhett Montgomery
5th 46 Lincoln Tom Spearin
6th 46 Carbon Bryson Kennedy
7th 46 Fremont Nathan Smith
8th 46 Johnson Levi Gay
9th 46 Laramie Jeff Berry
10th 46 Albany Richard Pribyl
11th 45 Lincoln Mat Haderlie
12th 43 Carbon Taylor Sipe
13th 42 Platte Will Kennedy
14th 42 Laramie Theo Federer
15th 42 Platte Andrew Klatt
16th 42 Carbon Zach Weber
17th 42 Campbell Jake Rinker
18th 41 Natrona Marshal Nicol
19th 41 Converse Adrian Squires
20th 41 Sheridan Jake Andrews
21st 41 Albany Jeremy Niesent
22nd 41 Goshen Travis Smith
23rd 41 Carbon Kristi Barkhurst
24th 41 Niobrara Casey Tadewald
25th 40 Campbell Zach Rinker
26th 40 Sheridan Randy Burtis
27th 40 Laramie Ty Ellenbecker
28th 40 Carbon Adam Herring
29th 40 Goshen Joshua Gilbert
30th 39 Washakie Michelle Walter
31st 39 Laramie Justin Dykes
32nd 38 Lincoln Doug Rich
33rd 38 Niobrara David Goddard
34th 38 Fremont Dustin Kisling
35th 37 Uinta Justin Muir
36th 37 Campbell Clay Terry
37th 37 Johnson Tanner Kolb
38th 36 Johnson Charlie Carr
39th 36 Niobrara Jerrad Blair
40th 36 Niobrara Newly Lemons
41st 36 Sweetwater Andrew Echols
42nd 36 Washakie Chris Seibert
43rd 35 Fremont Jeremiah Nation
44th 35 Goshen Zach Johnson
45th 35 Campbell Matt Saur
46th 35 Sheridan Johnny Pruitt
47th 35 Uinta Matt Lanning
48th 35 Johnson Jacob Gay
49th 35 Natrona Stevie Onigkeit
50th 34 Niobrara Matt Huizenga
51st 34 Converse Cliff Gillespie
52nd 34 Laramie Crystal Wilson
53rd 34 Laramie Chris Robertson
54th 33 Uinta Amanda White
55th 32 Fremont Josh Smith
56th 32 Uinta Mandi Taylor
57th 32 Laramie Bob Dunivent
58th 32 Johnson KArlon Kundson
59th 31 Sheridan Morgan Armstrong
60th 31 Niobrara Kyle Lund
61st 31 Washakie Chris Anderson
62nd 30 Laramie Matthew Nimmo
63rd 30 Niobrara Caleb Lund
64th 28 Lincoln Russ Marolf
65th 28 Niobrara Marc Bayne
66th 28 Albany William Ferrill
67th 27 Albany Kevin Wardlaw
68th 26 Albany Tim Downham
69th 26 Albany Frank Bangert
70th 25 Fremont Greg Deal
71st 25 Albany Nicole Meyer
72nd 24 converse J.B. Wallis
73rd 24 Uinta Clara Laird
74th 22 Natrona Mickey McDanile
75th 21 Lincoln Zach Tester
76th 21 Albany Steve Wheat
77th 18 Campbell Julie Saur
78th 17 Laramie Jamie Prysock
79th ? Campbell Andy Swenson
Junior Overall 1st 78 Laramie Thomas Wilson
2nd 64 Albany Jake Farber
3rd 61 Johnson Levi Dunkin
4th 51 Laramie Antonio Padilla
5th 50 Natrona Russell Juday
6th 50 Johnson Chas Baumgartner
7th 49 Goshen Brandt Herbst
8th 46 Johnson Wade Roebling
9th 44 Campbell Earl Bishop
10th 42 Goshen Wil Hackleman
11th 41 Lincoln Clint Cary
12th 40 Uinta Brittney Johnston
13th 36 Uinta William Laird
Intermediate Overall 1st 91 Campbell R. Riley Meyer
2nd 88 Goshen Matt Cross
3rd 88 Laramie Joseph Wilson
4th 87 Natrona Kody Glause
5th 79 Lincoln Chase Haderlie
6th 79 Sheridan Jacob Holland
7th 78 Albany Bobby Bowers
8th 78 Campbell Andrew Ten Braal
9th 76 Sheridan Jeff Andrews
10th 75 Larmaie Brett Berry
11th 74 Fremont Reese Irvine
12th 74 Platte R. J. Bauer
13th 72 Sweetwater Jermey Lowseth
14th 72 Natrona Jason Nelson
15th 72 Natrona Jackie Onigkeit
16th 72 Johnson Luke Gay
17th 72 Campbell Terry Southworth
18th 71 Washakie Justin Walter
19th 71 Johnson Justin Larson
20th 71 Johnson John Pehringer
21st 70 Goshen Tyler Worley
22nd 70 Washakie Jeff Vail
23rd 70 Johnson J.D. Tobin
24th 69 Goshen Tony Corello
25th 69 Carbon Jason Kraft
26th 68 Carbon Hadley Berger
27th 68 Albany Craig Mustard
28th 65 Carbon Kyle McKee
29th 65 Laramie Cory Kramer
30th 64 Sweetwater Michael Sweat
31st 64 Platte Sean Kennedy
32nd 64 Johnson Erick Loden
33rd 63 Laramie Chris Miner
34th 62 Lincoln Tyler Strickland
35th 62 Albany Mike Arthur
36th 61 Platte Jesse Snell
37th 61 Natrona Drandon Juday
38th 60 Goshen Jarrod Short
39th 60 Platte Nik Kennedy
40th 60 Washakie Payton Zierolf
41st 58 Washakie Trent Agee
42nd 57 Campbell Bradley Blauert
43rd 56 Sweetwater Cody Todd
44th 55 Albany Dillion Niesent
45th 54 Platte Joe Hermann
46th 53 Goshen Colby Ochsner
47th 53 Albany Jerrod Gonzales
48th 51 Crook Joe Lambert
49th 50 Uinta Justin Scott
50th 48 Lincoln Rory Griffin
51st 48 Laramie Adam Cancino
52nd 46 Converse Rick Price
53rd 46 Uinta Nathan Scott
54th 44 Goshen Cody Scott
55th 38 Lincoln Kelly Cary
56th 37 Crook Vance Steedley
57th 36 Campbell Andy Swenson
58th 20 Laramie Christopher Smith
Senior Overall 1st 98 Natrona Bryan Taylor
2nd 96 Albany Richard Pribyl
3rd 95 Lincoln Tom Spearin
4th 95 Carbon Beau Kennedy
5th 94 Carbon Rhett Montgomery
6th 94 Laramie T.C. Berry
7th 93 Johnson Levi Gay
8th 89 Carbon Taylor Sipe
9th 89 Campbell Jake Rinker
10th 89 Laramie Jeff Berry
11th 88 Albany Jeremy Niesent
12th 88 Laramie Theo Federer
13th 87 Lincoln Mat Haderlie
14th 87 Carbon Bryson Kennedy
15th 87 Carbon Zach Weber
16th 87 Converse Adrian Squires
17th 87 Sheridan Randy Burtis
18th 86 Fremont Nathan Smith
19th 86 Platte Andrew Klatt
20th 86 Niobrara Csey Tadewald
21st 85 Goshen Travis Smith
22nd 85 Carbon Kristi Barkhurst
23rd 85 Sheridan Jake Andrews
24th 83 Platte Will Kennedy
25th 83 Carbon Adam Herring
26th 83 Campbell Zach Rinker
27th 82 Fremont Dustin Kisling
28th 82 Natrona Marshal Nicol
29th 82 Washakie Chris Seibert
30th 81 Goshen Joshua Gilbert
31st 81 Campbell Matt Saur
32nd 80 Laramie Ty Ellenbecker
33rd 79 Sweetwater Andrew Echols
34th 78 Lincoln Doug Rich
35th 78 Johnson Tanner Kolb
36th 78 Campbell Clay Terry
37th 78 Niobrara Newly Lemons
38th 78 Niobrara David Goddard
39th 78 Laramie Justin Dykes
40th 77 Johnson Jacob Gay
41st 76 Washakie Michelle Walter
42nd 76 Uinta Matt Lanning
43rd 75 Johnson Charlie Carr
44th 75 Sheridan Morgan Armstrong
45th 75 Niobrara Jerrad Blair
46th 74 Converse Cliff Gillespie
47th 74 Niobrara Marc Bayne
48th 73 Goshen Zach Johnson
49th 73 Uinta Justin Muir
50th 73 Niobrara Kyle Lund
51st 72 Fremont Josh Smith
52nd 71 Sheridan Johnny Pruitt
53rd 71 Niobrara Matt Hunizenga
54th 70 Lincoln Russ Marolf
55th 69 Uinta Mandi Taylor
56th 69 Laramie Chris Robertson
57th 68 Laramie Matthew Nimmo
58th 67 Laramie Crystal Wilson
59th 66 Fremont Jeremiah Nation
60th 65 Niobrara Caleb Lund
61st 64 Washakie Chris Anderson
62nd 63 Uinta Clara Laird
63rd 63 Laramie Bob dunivent
64th 62 Albany William Ferrill
65th 62 Johnson Karlon Kundson
66th 62 Uinta Amanda White
67th 61 Albany Tim Downham
68th 58 Fremont Greg Deal
69th 58 Albany Frank Bangert
70th 55 Albany Kevin Wardlaw
71st 55 Natrona Stevie Onigkeit
72nd 54 Lincoln Zach Tester
73rd 48 Converse J.B. Wallis
74th 47 Campbell Julie Saur
75th 46 Natrona Mickey MdDaniel
76th 45 Albany Nicole Meyer
77th 39 Albany Steve Wheat
78th 32 Laramie Jamie Prysock