Wyoming 4-H State Competition Results

2001 State 4-H Shooting Sports - Douglas
22 Rifle

Individual 
  Results
Placing Score County Individual
Junior Sporter 1st 166 Lincoln Dylan Rodenbaugh
2nd 147 Park August Desson
3rd 136 Goshen Wil Hackleman
4th 119 Niobrara Hayden Hester
5th 117 Niobrara Cameron Brown
6th 110 Park Colton Chenoweth
7th 106 Campbell Dusty Southworth
8th 104 Campbell Ryan Phillips
9th 93 Laramie Sarah Burns
10th 91 Converse Taylor Dilts
11th 81 Washakie Charlie Morrison
12th 74 Washakie Jesse Johnstone
13th 73 Platte Blake Balzan
14th 69 Platte Seth Dappen
15th 59 Johnson Kevin Elmer
16th 54 Washakie Jessica Hall
17th 44 Washakie Sammy Anderson
18th 43 Washakie Cody Leake
19th 37 Washakie Charley Anderson
20th 36 Park Anthony Williamson
21st 27 Campbell Heidi Saur
22nd 21 Uinta Eric Gillies
Intermediate Sporter 1st 265 Converse Nik Deininger
2nd 250 Platte Joe Hermann
3rd 227 Campbell Terry Southworth
4th 204 Park Cameron Chenoweth
4th 204 Park Stacee Craig
5th 196 Fremont Amanda Garland
6th 192 Fremont Christian Mayland
7th 190 Laramie Apryl Meares
8th 186 Johnson Brandy Kehr
9th 174 Platte Cooper Still
10th 159 Laramie Louis Ferguson
11th 157 Fremont Brad Schiek
12th 155 Sweetwater Cody Todd
13th 153 Johnson Sam Spade
14th 153 Fremont Tory Taft
15th 152 Laramie Jacob Berg
16th 137 Uinta Ammon Jensen
16th 137 Crook Mary McNalley
17th 135 Park April Williamson
18th 132 Uinta Shane Neiderer
19th 124 Laramie Tler Northrup
20th 120 Park Shevlin Whittaker
21st 119 Platte Jesse Snell
22nd 115 Uinta Mark Gillies
23rd 113 Campbell Earl Bishop
23rd 113 Park Corey Young
24th 110 Lincoln Shyann Haderlie
25th 110 Crook Vance Steedley
26th 109 Washakie Matthew Cullison
                                                26th 109 Converse Blake Horr
27th 99 Fremont Jessica Garland
28th 98 Platte Levi Dappen
29th 96 Crook Clint Foster
30th 88 Crook Ben Morris
31st 86 Campbell Brandon Dickinson
32nd 82 Converse Daniel Langley
33rd 66 Platte John Steele
34th 56 Campbell Justin Dickinson
34th 56 Converse Brandi Horr
35th 54 Laramie Spencer Northrup
36th 52 Campbell Carrie Saur
37th 49 Converse Mark Harting
37th 49 Converse Nicholas Harting
38th 44 Platte Chris Evans
39th 40 Platte Ben VonForell
40th 37 Niobrara Ashley Rotman
Senior Sporter 1st  293 Campbell Zach Rinker
2nd 292 Campbell Caleb Schlautmann
3rd 281 Campbell Jake Rinker
4th 268 Park Cody Young
5th 252 Uinta Matt Lanning
6th 240 Washakie Danielle Lykins
7th 237 Niobrara Matt Huizenga
7th 237 Niobrara Jerrad Blair
8th 235 Uinta Aaron Jensen
9th 230 Campbell Andrew TenBroak
10th 222 Goshen Lacy Rose
10th 222 Washakie Payton Zierolf
11th 221 Niobrara Clayton Joss
12th 210 Platte Brian Russell
12th 210 Park Becca Brown
12th 210 Platte Josh Evans
13th 205 Sweetwater Jeremy Lowseth
14th 201 Uinta Cameron Taylor
15th 196 Carbon Corby Cobb
16th 180 Lincoln Jody Bagley
17th 169 Park Patrick Kawano
17th 169 Park Kalee Craig
18th 164 Crook Stacy Schelldorf
19th 155 Sweetwater Stephanie Lowseth
20th 153 Lincoln Clayton Vasey
20th 153 Converse Corey Harting
21st 134 Lincoln Doug Rich
22nd 128 Uinta Mandi Taylor
23rd 113 Campbell Vicki Saur
24th 84 Niobrara Zack Gruwell
25th 68 Lincoln Kyle Park
26th 58 Sweetwater Andrew Echols
27th 54 Goshen Rebecca Mills
Junior Light Target              1st 262 Sheridan Matt Burtis
2nd 230 Uinta Cody Adams
3rd 165 Washakie Ethan Galloway
4th 163 Carbon Trevor Vorn
5th 146 Carbon Bradley McBride
6th 110 Converse Max Deininger
7th 89 Johnson Shelby Baumgartner
8th 88 Johnson Christian Neeriemer
9th 82 Converse Scott Boner
10th 56 Lincoln Alex Parks
11th 30 Uinta Clinton Scott
Intermediate Light Target 1st 295 Laramie Lindsey Freeman
2nd 283 Park Dylan Bear
3rd 281 Albany Mike Arthur
4th 267 Albany Blaze Hamaker
5th 266 Albany Colt Hamaker
6th 264 Fremont Hannah Osborne
6th 264 Natrona Cody Selby
7th 258 Park Jacob Blakesley
8th 251 Park Zane Flowers
9th 248 Fremont Tom Osborne
9th 248 Albany Christopher Battisti
10th 239 Albany Craig Mustard
11th 235 Albany Patty Ranz
12th 218 Albany Devon Johnson
13th 217 Park Joseph Desson
14th 214 Sweetwater Micheal Sweat
15th 203 Campbell Brad Blauert
16th 199 Converse Kerby Caves
17th 189 Albany Ashley McCarty
18th 181 Crook Joe Lambert
19th 162 Goshen Tabitha Smith
20th 157 Washakie Kyle O'Donnell
21st 152 Uinta Justin Scott
22nd 150 Goshen Brandt Herbst
23rd 143 Fremont Garrett Horton
24th 136 Park Duane Buell
25th 134 Lincoln Kyle Sundell
26th 133 Carbon Cassie McBride
27th 132 Fremont Abby Hitshew
28th 119 Carbon Shane Herring
29th 117 Converse Timothey Kindle
30th 115 Washakie Timothey Kindle
31st 113 Albany Spencer Benson
32nd 111 Goshen Leyton Luke
33rd 103 Goshen Cody Scott
34th 102 Lincoln Mary Ellen Parks
35th 96 Carbon Derik Sikes
36th 84 Converse Logan Wood
37th 82 Carbon Kacey Mack
38th 79 Converse Madison Becker
39th 33 Uinta Nathan Scott
Senior Light Target 1st 352 Washakie Colt Shaffer
2nd 343 Fremont Heather Irvine
3rd 340 Park Patrick Feathers
4th 320 Park Trevor Whittaker
5th 318 Sheridan Cody Burtis
5th 318 Washakie Mark Brewster
6th 315 Sheridan Morgan Armstrong
6th 315 Albany Wes Anderson
7th 313 Niobrara Newly Lemons
8th 311 Natrona Megan Kennedy
9th 310 Fremont Dustin Murray
10th 304 Sheridan Johnny Pruitt
11th 303 Park Paul Thomas
12th 299 Converse Josh Wallis
13th 294 Niobrara David Goddard
13th 294 Albany Kevin Wardlaw
14th 289 Albany Brianna Mustard
15th 276 Niobrara Marc Bayne
16th 274 Washakie Tyson Galloway
17th 273 Washakie Bryan O'Donnell
18th 256 Albany Roman Battisti
19th 255 Niobrara Lance Roetman
20th 248 Washakie Andrea Brewster
21st 238 Albany Steve Wheat
22nd 235 Park Mike Spanogle
23rd 232 Niobrara Monca Roetman
24th 221 Goshen Zack Johnson
25th 219 Albany Jesse Lenard
26th 210 Albany Alex Melka
27th 209 Campbell David Roush
28th 205 Carbon Colt Lasco
29th 196 Albany Riley Pantier
30th 193 Niobrara Kyle Lund
31st 187 Carbon Wacey Vorn
31st 187 Campbell Paul Bothwell
32nd 183 Albany Kelsey Trotter
33rd 179 Albany Dennie Hoeck
34th 178 Albany Jodileeta Hoeck
35th 169 Albany Bill Ferrill
36th 163 Carbon Shane Glassburn
37th 154 Fremont Jacob Nation
38th 132 Park Justin White
39th 120 Converse Troy Langley
Junior Percision 1st 258 Albany Jacob Means
2nd 220 Albany Kyle Hatch
3rd 158 Albany Kutter Weatherby
4th 111 Albany Kautum Kelly
5th 81 Albany James Strauch
Intermediate Percision 1st 342 Albany Chase Woirhaye
2nd 284 Albany Beth Wood
3rd 154 Albany Tracy Dunn
4th 113 Albany Levi Majewski
Senior Percision 1st 375 Fremont Reese Irvine
2nd 366 Fremont Amanda Hitshew
3rd 357 Albany Scott Rule
4th 346 Laramie Jacob Kaweck
5th 345 Albany Kendra McPeak
6th 312 Fremont Josh Milek
7th 298 Fremont Nate Milek
8th 296 Washakie Michelle Walter
9th 277 Albany Ky Burgess
10th 275 Laramie Chris Severson