Wyoming 4-H State Competition Results

2001 State 4-H Shooting Sports - Douglas
Air Rifle

Individual 
 Results
Placing  Score County Individual
Junior Sporter 1st 189 Albany Kutter Weatherby
2nd 155 Fremont Joe Bartlett
3rd 147 Albany Kautum Kelly
4th 138 Niobrara Megan Thies
5th 131 Park Tyler Stingley
6th 128 Carbon Trevor Vorn
7th 125 Washakie Myste Shryack
8th 118 Washakie Jessica Hall
9th 115 Goshen Sara Herman
10th 114 Goshen Wil Hackleman
11th 113 Goshen Blake Herbst
12th 110 Albany James Strauch
13th 105 Washakie Roman Bastida
14th 101 Washakie Charlie Morrison
15th 92 Park Colton Chenoweth
16th 91 Fremont John Lee
17th 89 Goshen Shane Viktorin
18th 88 Goshen Steven Bullington
19th 85 Crook William Dodd
20th 83 Niobrara Chrisanna Lund
21st 80 Carbon Bradley McBride
22nd 79 Goshen Michael Baldwin
23rd 76 Campbell Dusty Southworth
24th 74 Campbell Ryan Phillips
25th 57 Albany Ben Farber
26th 53 Park Anthony Williamson
27th 48 Laramie Kinsey Freeman
27th 48 Campbell Laramie Jackson
28th 46 Campbell Heidi Saur
29th 38 Uinta Eric Gillies
30th 36 Uinta Clinton Scott
31st 30 Fremont Mary Osborne
32nd 27 Goshen Tucker Smith
33rd 25 Goshen James Lippincott
34th 14 Park Jessee Craig
35th 6 Platte Blake Balzan
Intermediate Sporter     1st          244 Park Scott Stingley
2nd 208 Platte Joe Hermann
3rd 202 Park Dustin Bell
4th 181 Campbell Terry Southworth
5th 179 Goshen Tara Rose
6th 175 Niobrara Thomas Holmes
7th 173 Campbell Jason Kraft
8th 163 Uinta Justin Scott
9th 142 Campbell Carrie Saur
9th 142 Park Stacee Craig
10th 138 Park Brad Brinkerhoff
11th 137 Washakie Dan Ramsey
12th 129 Goshen Austin Smith
13th 124 Goshen Leyton Luke
14th 121 Uinta Shane Neiderer
15th 115 Platte Levi Dappen
16th 102 Goshen Scott Baldwin
17th 101 Uinta Ammon Jensen
18th 99 Park Shevlin Whittaker
19th 85 Uinta Nathan Scott
19th 85 Platte Nolan Troupe
20th 76 Niobrara Ashley Rotman
21st 71 Park Corey Young
22nd 62 Crook Clint Foster
23rd 52 Converse Daniel Langley
24th 47 Laramie Jamie Gallagher
25th 35 Platte Chris Evans
26th 26 Crook Tony Dodd
27th 25 Uinta Mark Gillies
28th 19 Platte Mike Hermann
Senior Sporter 1st     254 Goshen Lacy Rose
2nd 237 Park Levi Davis
3rd 213 Park C.J. Thronborg
4th 201 Park Patrick Kawano
5th 197 Park Cody Young
6th 192 Platte Oliver Lancaster
7th 185 Platte Josh Evans
8th 167 Park Kalee Craig
9th 166 Uinta Matt Lanning
10th 162 Uinta Cameron Taylor
11th 156 Park Greg Cummings
12th 148 Campbell Andrew TenBroak
13th 147 Crook Stacy Schelldorf
14th 138 Platte Brian Russell
15th 126 Lincoln Clayton Vasey
16th 105 Lincoln Jody Bagley
17th 94 Sweetwater Stephanie Lowseth
18th 64 Uinta Aaron Jensen
Junior Light Target 1st  273 Uinta Cody Adams
2nd 254 Lincoln Dylan Rodenbaugh
3rd 234 Sheridan Matt Burtis
4th 209 Fremont Brady Samuelson
5th 201 Albany Kyle Hatch
6th 189 Fremont Jediah Nation
7th 172 Park August Desson
8th 162 Campbell Blair Gauthier
9th 135 Washakie Samantha Fawcett
10th 115 Albany Ethan Post
11th 106 Washakie Ethan Galloway
12th 95 Lincoln Alex Parks
13th 82 Crook Candace Linneman
14th 65 Campbell Clay Jackson
15th 57 Campbell Nolan Ruff
16th Niobrara Hayden Hester
Intermediate Light Target 1st 283 Albany Colt Hamaker
2nd 280 Park Joseph Desson
3rd 262 Albany Tracy Dunn
4th 261 Natrona Cody Selby
5th 257 Park Jacob Blakesley
6th 256 Albany Blaze Hamaker
7th 254 Albany Beth Wood
8th 251 Albany Devon Johnson
9th 249 Park Zane Flowers
10th 248 Fremont Tom Osborne
11th 244 Fremont Hannah Osborne
12th 236 Laramie Apryl Meares
12th 236 Laramie Louis Ferguson
13th 235 Albany Patty Ranz
14th 232 Laramie Cody Meares
15th 216 Goshen  Audra Herman
16th 203 Platte Cooper Still
17th 201 Albany Craig Mustard
18th 198 Park April Williamson
19th 193 Washakie Kadria Talbot
20th 191 Crook Ben Morris
21st 189 Fremont Collin Fossen
22nd 187 Park Cameron Chenoweth
23rd 186 Albany Ashley McCarty
24th 183 Goshen Tyler Worley
25th 179 Fremont Christian Mayland
26th 175 Lincoln Kyle Sundell
27th 172 Carbon Shane Herring
27th 172 Goshen Jessica Herman
28th 171 Carbon Derik Sikes
29th 169 Laramie Cassie Knighten
30th 167 Albany Christopher Battisti
31st 165 Fremont Amanda Garland
32nd 161 Goshen Brandt Herbst
33rd 160 Campell Kasey Foote
34th 159 Park Duane Buell
35th 155 Washaki Clay Stocklin
36th 149 Crook Joe Lambert
37th 139 Goshen Cody Scott
37th 139 Albany Spencer Benson
38th 133 Goshen Tabitha Smith
39th 130 Albany Levi Majewski
40th 129 Carbon Cassie McBride
41st 128 Niobrara Tessa Huizenga
42nd 119 Lincoln Mary Ellen Parks
43rd 107 Campbell Trevor Bell
44th 102 Crook Vance Steedley
45th 101 Goshen Katharine Johnson
46th 96 Carbon Kacey Mack
47th 77 Fremont Jessica Garland
48th 67 Crook Nathan Boardman
49th 52 Washakie Matthew Cullison
Senior Light Target 1st 333 Campbell Jake Rinker
2nd 323 Dustin Murray Casey Tadewald
3rd 312 Washakie Colt Shaffer
4th 297 Fremont Jared Hall
5th 293 Fremont Heather Irvine
6th 291 Albany Alex Melka
7th 283 Niobrara Jerrad Blair
7th 283 Albany Alex Melka
8th 282 Campbell Zach Rinker
9th 275 Natrona Moseley Middleton
10th 273 Washakie Michelle Walter
11th 268 Albany Ky Burgess
11th 268 Albany Brianna Mustard
12th 266 Sheridan Mandy Brown
12th 266 Converse Josh Wallis
13th 264 Albany Kevin Wardlaw
14th 259 Washakie Bryan O'Donnell
15th 255 Washakie Mark Brewster
16th 254 Washakie Tyson Galloway
17th 253 Natrona Megan Kennedy
18th 245 Albany Jesse Lenard
19th 242 Albany  Steve Wheat
20th 230 Niobrara Lance Roetman
21st 226 Carbon Wacey Vorn
22nd 225 Niobrara Marc Bayne
23rd 218 Goshen Zack Johnson
24th 212 Niobrara Zack Gruwell
25th 210 Albany Roman Battisti
26th 207 Washakie Andrea Brewster
27th 198 Albany Riley Pantier
28th 186 Campbell Vicki Saur
29th 172 Carbon Shane Glassburn
30th 171 Albany Kelsey Trotter
31st 160 Albany Bill Ferrill
32nd 146 Park Justin White
33rd 145 Campbell David Roush
34th 141 Campbell Paul Bothwell
35th 140 Albany Dennie Hoeck
36th 136 Niobrara Monica Roetman
37th 128 Goshen Rebecca Mills
38th 119 Goshen Aimee Mehrens
39th 80 Albany Connie Ferguson
40th 78 Converse Troy Langley
Junior Precision 1st 290 Laramie Sarah Burns
2nd 242 Albany Jacob Means
3rd 167 Albany Josh McPeak
Intermediate Precision 1st 335 Albany Chase Woirhaye
2nd 298 Laramie Lindsey Freeman
3rd 292 Fremont Allysa Hitshew
4th 268 Fremont Amber Phillips
5th 229 Albany Mike Arthur
6th 228 Laramie Jessica Burns
7th 216 Sweetwater Michael Sweat
8th 201 Laramie Tyler Northrup
9th 190 Crook Mary McNalley
10th 188 Sweetwater Cody Todd
11th 183 Fremont Abby Hitshew
12th 166 Laramie Coleman Gallagher
13th 113 Laramie Spencer Northrup
14th 99 Converse Timothey Kindle
Senior Percision 1st 366 Fremont Reese Irvine
2nd 366 Albany Scott Rule
3rd 364 Fremont Amanda Hitshew
4th 334 Laramie Crystal Wilson
5th 331 Albany Kendra McPeak
6th 328 Laramie Jacob Kaweck
7th 325 Fremont Josh Milek
8th 315 Natrona Mike McDaniel
9th 311 Laramie Chris Severson
10th 292 Sheridan Johnny Pruitt
11th 273 Sheridan Cody Burtis
12th 261 Sheridan Morgan Armstrong
12th 215 Converse Dane Pearson
13th 204 Sweetwater Jeremy Lowseth
14th 114 Sweetwater Andrew Echols