Skip to Main Navigation. Each navigation link will open a list of sub navigation links.

Skip to Main Content

Apply to the University of Wyoming apply now

Global Resource Navigation

Visit Campus
Download UW Viewbook
Give to UW

Office of Academic Affairs

John P. Ellbogen

Meritorious Classroom Teaching Award

Year

Award Recipient

Department

2018 Ryan Kobbe Civil & Architectural Engineering
Amy Spiker School of Teacher Education
Eric Teman School of Counseling, Leadership, Advocacy & Design
2017 Paul Dellenback Mechanical Engineering
Eric Moorhouse Mathematics
Yan Zhang Modern & Classical Languages
2016 Terry Burant Educational Studies (Education)
Caskey Russel English
Jennifer Turpen Music
2015 Tyler Fall Philosophy & Religious Studies
Chip Kobulnicky Physics & Astronomy
Courtney McKim Professional Studies (Education)
2014 Joe Cooper Management and Marketing
David Finnoff Economics and Finance
Jeffrey Selden Mathematics
2013 Peter Parolin English
Doug Russell Art
Naomi Ward Molecular Biology
2012 Nicole Lamartine Music
Thomas Thurow Renewable Resources
Cameron Wright Electrical & Computer Engineering
2011 Margaret Flanigan Zoology
Susan Frye English
Rachel Watson Molecular Biology
2010 Kent Becker Professional Studies
Eric Nye English
Allen Trent Educational Studies
2009 Mary Alice Bruce Counselor Education
McGreggor "Gregg" Cawley Political Science
2008 Theresa Bogard Music
Jacquelyn Bridgeman Law
KJ Reddy Renewable Resources
Leslie Rush Secondary Education
Lou Anne Wright Theatre & Dance
2007 Alyson Hagy English
Marsha Knight Theatre and Dance
Allyn Ontko Pharmacy
Tim Robinson Statistics
Katrina Zook Music
2006 Leigh Selting Theatre and Dance
Jayne Jenkins Kinesiology and Health
Beth Loffreda English
Gary Fleischman Accounting
Patricia McLean Modern and Classical Languages
Deb Parkinson Early Childhood and Elementary Education
John Kambutu Education, UWCC
Daniel Dale Physics and Astronomy
2005 Cindy Vadnais Mathematics
Bonnie Zare Women's Studies
Kharma-Bassili Tolo Modern and Classical Languages
Paul Ludden Animal Science
David Jones Communication Disorders
John Burman Law
Matt Gray Psychology
2004 Steve Barrett Electrical & Computer Engineering
William Berube Educational Leadership
Cheryl Burnett Criminal Justice
Curtis Cramer Economics & Finance
J. Scott Turpen Music
Carolyn Young English
2003 Susanna Goodin Philogophy
Patricia Goodson Chemistry
Philip Holt Modern & Classical Languages
John Jackson Management and Marketing
John Spitler Mathematics
Margaret Stalder Theatre & Dance
Suzanne Young Educational Leadership
2002 Fred Homer Political Science
Penne Ainsworth Accounting
Michael Brown Communication & Journalism
David Legg Renewable Resources
Christian Ukaegbu Sociology
Thomas Edgar Civil & Architectural Engineering
Richard Howey Philosophy
Julie Kruger Modern & Classical Languages
2001 Carol Frost Geology & Geophysics
Rod Garnett Music
Harvey Gelb Law
Duncan Harris English
Anthony McGann Management & Marketing
Ben Roth Mathematics
Sally Steadman Engineering
2000 Frank Rahel Zoology & Physiology
Judy Ellsworth Elementary & Early Childhood Education
Mark Ritchie Art
Robert Belser Music
Vicki Lindner English
1999 Andy Hansen Mechanical Engineering
Gary Sherman Criminal Justice
Gene Murdock Management & Marketing
Lynne Ipina Mathematics
Susan Thompson UW/CC - Education
1998 Elaine Welle Law
Joe Krafczik Modern & Classical Languages
Kent Drummond Communication & Journalism
Peter Shive Geology & Geophysics
Phyllis Kloda Art
William Downs Theatre & Dance
1997 Bryan Shader Mathematics
Donna Brown Family & Consumer Sciences
Landra Rezabek Adult Learning & Technology
Richard Machalek Sociology
Scott Seville UW/CC - Zoology
Susan Aronstein
1996 Farhad Jafari Mathematics
Jeanne Holland English
Kenneth Gerow Zoology & Physiology
Lawrence Weatherford Management & Marketing
1995 Cheryl VonRiesen UW/CC - Accounting
Larry Pochop Civil & Architectural Engineering
Robert George Zoology & Physiology
Ronald Canterna Physics & Astronomy
1994 A. Duane Porter Mathematics
Anthony V. Guzzo Chemistry
Don Parks Management & Marketing
Elizabeth Ann Fornstrom Accounting
Jerry Hamann Electrical Engineering
Katherine Riccio Guerin Art
1993 Leonard Asimow Mathematics
Caroline McCracken-Flesher English
Colin Calloway History
Jeffrey Lockwood Plant, Soil, & Insect Sciences
Larry Munn Plant, Soil, & Insect Sciences
Peter Huntoon Geology
Thomas Vogelmann Botany
1992 David Fountain Geology & Geophysics
Garth Massey Sociology
Joel Selig Law
Nancy Stanton Zoology & Physiology
Patricia A. McClurg Elementary & Early Childhood Education
Philip Varca Management & Marketing
William J. Murdoch Animal Science
1991 Bruce Richardson UW/CC - English
Burton Sisco Adult Education
Daniel Buttry Chemistry
Janice Harris English
Rex Gantenbein Computer Science
Steven Heyman Psychology
Walter Langlois Modern & Classical Languages
1990 Barbara Chatton Elementary & Early Childhood Education
Dee Hopkins Educational Foundations
Douglas G. Bonett Statistics
Gregory K. Brown Botany
Michael Day Adult Learning & Technology
Mina Bayne Elementary & Early Childhood Education
Robert A. Jenkins Zoology & Physiology
1989 Barbara Baumgardner Speech Pathology & Audiology
Joan Smith-Sonneborn Zoology & Physiology
Joe D. Hagan Political Science
Melvin Riley Animal Science
Robert Torry English
Terry L. Jenkins Mathematics
1988 C. Leroy Johnson Animal Science
George Blau Psychology
Henry J. Harlow Zoology & Physiology
Henry R. Bauer III Computer Science
Joseph I. Stepans Curriculum & Instruction
Joseph Martin Mathematics
Thomas Buchanan Geography & Recreation
1987 Carl E. Olson Agriculture & Applied Economics
Cedric D. Reverand II English
Karen B. Nicholas Psychology
Patricia M. Pattison Management & Marketing
Robert M. Kitchin Zoology & Physiology
Sue H. Warnock English
Thomas R. Parish Atmospheric Sciences
1986 Duane Rhoades Modern & Classical Languages
James McClurg Geology & Geophysics
Leroy Maki Microbiology & Veterinary Medicine
Michael Magee Computer Science
Myron Basom Educational Administration
Raymond Jacquot Electrical Engineering
Therese Schwab Nursing
1985 Amy Finch-Williams Speech Pathology
Ann Johannesen
David Whitman Petroleum Engineering
Madonne Miner English
William Gern Zoology & Physiology
1984 David Duvall Zoology & Physiology
Leonard B. Baldwin Civil & Architectural Engineering
Lewis Bagby International Programs
1983 George W. Gill Anthropology
Julia C. Combs Music
Richard Evans Art
Robert J. Kansky Mathematics & Mathematics Education
Ronald E. Beiswenger Geography & Recreation
1982 Anton C. Munari Engineering Graphics
Audie L. Blevins Sociology
Larry J. Held Agriculture & Applied Economics
Margaret Murdock UW/CC - Political Science
Stephen M. White Modern & Classical Languages
1981 Arnold L. Willems Curriculum & Instruction
John W. Steadman Electrical Engineering
Joseph E. Kunsman, Jr. Dairy Manufacturing
Melfried Olson Matematics & Mathematics Education
Samuel W. Harding Physics
1980 Christopher B. Mueller Law
Michael J. Horan Political Science
Phyllis D. Bear Molecular Biology
Vernon C. Bulgrin Chemistry
1979 James R. Collins Educational Foundations
Jean O. Schaefer Art History
Peter J. Iverson History
Victor R. Hasfurther Civil Engineering

Share This Page:

Contact Us

Office of Academic Affairs

1000 E. University Ave

Dept. 3302

Laramie, WY 82071

Phone: 307 766-4286

Fax: 307 766-2606

1000 E. University Ave. Laramie, WY 82071
UW Operators (307) 766-1121 | Contact Us | Download Adobe Reader

Twitter Icon Youtube Icon Instagram Icon Facebook Icon

Accreditation | Virtual Tour | Emergency Preparedness | Employment at UW | Gainful Employment | Privacy Policy | Harassment & Discrimination | Accessibility Accessibility information icon