Some of the content on this website requires JavaScript to be enabled in your web browser to function as intended. While the website is still usable without JavaScript, it should be enabled to enjoy the full interactive experience.

Skip to Main Navigation. Each navigation link will open a list of sub navigation links.

Skip to Main Content

WY PLC in AT|Wyoming Institute for Disabilities

Members

A Wyoming school district map with numbers for the location of the members that correspond to the listing on this page.

1. KELLAN BAGLEY
Speech Language Pathologist
Afton Elementary School
Afton, WY
Lincoln #2
kbagley@lcsd2.org
2. ANNE BAURES
Speech Language Pathologist
Sagebrush Elementary
Sheridan, WY
Sheridan #2
bauresan@scsd2.com
3. ALIVIA BINGHAM
ESL Teacher and AT Coordinator
Jackson, WY
Teton #1
abingham@tcsd.org
4. TERESA BRENGLE
Kindergarten Teacher
Douglas Primary School
Douglas, WY
Converse #1
tbrengle@ccsd1.org
5. JENNIFER BROWN
Speech Language Pathologist
Sweetwater County CDC
Green River
brownj@sweetwatercdcwy.org
6. PAT CASEY
Occupational Therapist
1062 Granito Drive
Laramie, WY  82072
Albany #1
pat.kcee@gmail.com
7. CURTIS COLLINS
Assistant Principal
Riverton Middle School
Riverton, WY
Fremont #25
ccollins@fremont25.k12.wy.us
8. KATHE DAHILL
Speech Language Pathologist
Carey Junior High
Cheyenne, WY
Laramie #1
dahillk@laramie1.org
9. ERIC FREEMAN
AT Stategist
Natrona County School District
Casper, WY
Natrona #1
Eric_freeman@natronaschools.org

10. CHRISTINE GLODT
Special Education Reading Teacher
Cody Middle School
Cody, WY
Park #6
christinephipps_8@yahoo.com

11. MOLLY HANSON
Life Skills Teacher
Pinedale Middle School
Pinedale
Sublette #1
mhanson@sub1.org
12. KATIE HARMON
Resource Teacher
Sweetwater School District
Green River, WY
Sweetwater #2
Harmonk1@sw2.k12.wy.us
13. KRISTI HIBBERT
Instructional Facilitator for Technology
Sublette County School District
Big Piney, WY
Sublette #9
khibbert@sublette9.org

14. BELINDA IRICK
Teacher of the Deaf and Hard of Hearing
Mountain View Middle School and
Fort Bridger Elementary
Mountain View, WY
Uinta #4
irickl@yahoo.com

15. DEDE MCDONALD
Contract Physical Therapist
Children’s Learning Center
Jackson, WY
Teton #1
dmcdonald@tcsd.org
16. MALLORY MELTON
Teacher of the Deaf and Hard of Hearing
Beitel Elementary School
Laramie, WY
Albany #1
mmelton@acsd1.org
17. DEB SMITH
Special Education Director
Fort Washakie
Fremont #21
dsmith@fortwashakieschool.com
18. CARA STRAW
Speech Language Pathologist
Northpark Elementary
Rock Springs, WY
Sweetwater #1
hofeldtc@sw1.k12.wy.us
19. KAREN THAYER
Occupational Therapist
Platte County School District
Wheatland, WY
Platte #1
kthaye@platte1.k12.wy.us
20. CHRIS VICTOR
Speech Language Pathologist
Big Horn School District
Cody, WY
Big Horn #1
cvictor@bighorn1.com
21. CASEY WIDHALM
AT Coordinator and Case Manager
Elementary Special Education in
Fremont County School District
Lander, WY
Fremont #1
cwidhalm@landerschools.org

 


Share This Page:

Footer Navigation

University of Wyoming Medallion
 
1000 E. University Ave. Laramie, WY 82071 // UW Operators (307) 766-1121 // Contact Us // Download Adobe Reader