Skip to Main Navigation. Each navigation link will open a list of sub navigation links.

Skip to Main Content

Apply to the University of Wyoming

Global Resource Navigation

Give to UW
Download UW Viewbook
Visit Campus

UW College of Engineering and Applied Science Students Honored

May 5, 2011

The University of Wyoming College of Engineering and Applied Science recognized top students during its recent Tau Beta Pi honors banquet.

Students were recognized by Tau Beta Pi, the national honor society in engineering, and by the Joint Engineering Council for their dedication and academic performance during the 2010-11 school year:

Anchorage, Alaska -- Chris Cronick, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Energy Systems Engineering).

Cheyenne -- Jennifer Catchpole, Outstanding Member (Computer Engineering); Garret Cowley, Outstanding Freshman (Civil Engineering); Paul Drake, Outstanding Freshman, (Architectural Engineering); Taran Triplett, Outstanding Freshman (Mechanical Engineering); and Ryan Felde-Vassallo, Outstanding Freshman (Chemical Engineering).

Dongying, China -- Yifan Zhang, Outstanding Junior (Petroleum Engineering).  

Douglas -- Elizabeth Butler, Outstanding Freshman (Chemical Engineering).         

Evanston -- Mikel Walbridge, Outstanding Sophomore (Chemical Engineering & Chemistry).

Gibsonia, Pa. -- Leal Klingensmith, Outstanding Freshman (Architectural Engineering).

Gillette -- Libby Hungerford, Outstanding Freshman (Architectural Engineering).

Green River -- Gabriel Maestas, Outstanding Freshman (Computer Engineering) and Torry Mullen, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Chemical Engineering).

Laramie -- Jeffrey Burroughs, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Computer Science); Charles Schmidt, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Mechanical Engineering); Trenna Terrill, Outstanding Freshman (Architectural Engineering); and Caryn Wykert, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Architectural Engineering).

Loveland, Colo. -- Erik Schmidt, Outstanding Freshman (Chemical Engineering).

Meeker, Colo. -- Elizabeth Hollowed, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Civil Engineering).

Porters Corners, N.Y. -- Ben Steer, Outstanding Freshman (Architectural Engineering).

Powell -- Levi Anderson, Outstanding Freshman (Mechanical Engineering); Everett Koelling, Departmental Nominee for Outstanding Senior (Petroleum Engineering); and Chris Laursen, Outstanding Senior At-Large.

Saratoga -- Ben Collamer, Outstanding Freshman (Civil Engineering); Samuel Gates, Outstanding Freshman (Civil Engineering); and Rob Streeter, Departmental Nominee for Outstanding Senior  (Computer Engineering).

Sundance -- James Follum, Outstanding Senior (Electrical Engineering).


Share This Page: