Skip to Main Navigation. Each navigation link will open a list of sub navigation links.

Skip to Main Content

Apply Now to the University of Wyoming apply now
Visit Campus
Download UW Viewbook
Give to UW
Menu
Contact Us

Animal Science

Department 3684

Laramie, WY 82071

Phone: (307) 766-2224

Fax: (307) 766-2355

Email: animalscience@uwyo.edu

Find us on Facebook (Link opens a new window)

Meat Judging Alumni

1965 Junior Meat Judging Team

1965 - Junior Team

Left to Right:

  • R.A. Field (Coach)
  • John Gams
  • Ronald Nadig
  • Gerald Fink
  • Keith Murray

 


 

1965 Senior Meat Judging Team

1965 - Senior Team

Left to Right:

  • R.A. Field (Coach)
  • Mike McClufin
  • Alan Utter
  • John Gams

 

 


 

1966 Meat Judging Team

1966 - Junior Team

Left to Right:

  • R.A. Field (Coach)
  • Joe French
  • Paul Sherwood
  • Ronald Matheson
  • Clinton Lineberry
  • Gordon Steele

 

 

 

 


 

1967 Meat Judging Team

1967 - Senior Team

Left to Right:

  • Rudy Stanko
  • Clinton Lineberry
  • Ronald Matheson
  • R.A. Field (Coach)

 


 

1968 Meat Judging Team

1968 - Team

Left to Right:

  • R.A. Field (Coach)
  • Orin Otto
  • David Greer
  • Linda Schwope
  • Charles Metro

 


 

1969 Meat Judging Team

1969 - Junior Team

Left to Right:

  • Curtis Wilson
  • Cathy Griffin
  • Mike Tipton
  • Ron Cunningham
  • Ron Micheli
  • R.A. Field (Coach)

 


 

1970 Meat Judging Team

1970 - Senior Team

Left to Right:

  • Cathy Griffin 
  • R.A. Field (Coach) 
  • John Johnson
  • Howard Henschel
  • Sandra Snider 

 


 

1971 Senior Meat Judging Team

1971 - Senior Team

Left to Right:

  • Harold Thomas
  • Linda Dickinson
  • Roger Coles
  • R.A. Field (Coach)
  • Jim Kruse
  • Greg Rutar

 


 

1972 Junior Meat Judging Team

1972 - Junior Team

Left to Right:

  • Dan Tadewaald
  • Gary Johnson
  • Larry Wickersham
  • Larry Prager
  • Cynthia Lummins
  • R.A. Field (Coach)

 


 

1972 Senior Meat Judging Team

1972 - Senior Team

Left to Right:

  • Mark Semlek
  • Rhonda Goertz
  • Irene Graves
  • Hermann Duweke
  • Jeffrey Fuechsel
  • R.A. Field (Coach) 

 


 

1976 Meat Judging Team

1976 - Team

Left to Right:

  • Howard White
  • Jim Chant
  • Gary Ray
  • Pat Rutar
  • Dale Micheli
  • Doug Blaney
  • Jake Wasserburger
  • Mark Semlek

 


 

1977 Meat Judging Team

1977 - Team

Left to Right:

  • Jan Busboom (Coach)
  • Byron Yeik
  • Jay Berry
  • Jeannie Hoffner
  • Lisa Clay

 


 

1978 Meat Judging Team

1978 - Team

Left to Right:

  • Prama Arasukavalar
  • Patricia Burke
  • Michael Romsa
  • Tamra West
  • Tom Burk
  • Jan Busboom (Coach)

 


 

1981 Meat Judging Team

1981 - Team 

Left to Right:

  • Ronald Nordby (Coach)
  • Rob Fisher
  • Mark Dunning
  • Juanita Wilkinson
  • Christa Branch

 


 

1982 Meat Judging Team

1982 - Team

Left to Right: 

  • Donald Nordby (Coach)
  • Mark King
  • Leslie Bernhardt 
  • Wayne Lewis
  • Tamara Schmidl 
  • George Bugas

 


 

1983 Meat Judging Team

1983 - Team

Left to Right:

  • Libis Young
  • Donald Nordby (Coach)
  • Ken Davis
  • Brenda Marincic
  • Jennifer Kaan

 


 

1984 Meat Judging Team

1984 - Team

Left to Right:

  • Deirde Murphy
  • Donald Nordby (Coach)
  • Eric Dethlefsen
  • Bruce Sales
  • Scott Talbot
  • Erin Boulger

 


 

1985 Meat Judging Team

1985 - Team

Left to Right:

  • Chris Kaiser
  • Cary Berry
  • Brent Yeik
  • Donald Nordby (Coach)
  • Brenda Dauum

 


 

1986 Meat Judging Team

1986 - Team

Left to Right:

  • Donald Nordby (Coach)
  • Bruce Piel
  • Kathy Confer
  • Roni Talbott
  • Brian Piel
  • Chuck Miech

 


 

1987 Meat Judging Team

1987 - Team

Left to Right:

  • Steve Gross
  • Dan Frank
  • Dan Perez
  • Donald Nordby (Coach)
  • Anne Marie Bugas

 


 

1991 Meat Judging Team

1991 - Team

Left to Right:

  • Shawn Moore (Coach)
  • Elizabeth Downare
  • Justin Aimone
  • Brenda Ruby
  • Alan Johnson

 


 

1993 Meat Judging Team

1993 - Team

Left to Right:

  • Shawn Moore (Coach)
  • Jeremy Gittlein
  • Brenda Ruby (Assistant)
  • Blaine Ruby
  • Luke Vidak
  • Stormy Beatley

 


 

1999 Meat Judging Team

1999 - Team

Left to Right:

  • Scott Polhman (Coach)
  • Sarah Malchoff
  • Chris Louthan
  • Jessica Jacques
  • Carrie Goddard
  • Gail Springer
  • Tammi Nielson
  • Holly Schroder
  • Martha Evans
  • Shawn Fletcher

 


 

2000 Meat Judging Team

2000 - Team

Left to Right:

  • Scott Pohlman (Coach)
  • Scott McCumber
  • Dana Robertson
  • Julie Wilkerson
  • Kori Behunin
  • John Richie

 


 

2001 Meat Judging Team

2001 - Team

Left to Right:

  • Stacey Child
  • Brian Sprenger
  • Haley Franks
  • Scott Pohlman (Coach)
  • Reba Epler
  • Aric Nelson
  • Danielle Cox

 


 

2002 Meat Judging Team

2002 - Team

Left to Right:

  • Marty Tatman
  • Scott Pohlman (Coach)
  • Vanessa Pixley
  • Ryan Nieman
  • Jennifer Reyes
  • Shane Thompson
  • Ryan Ford

 


 

2004 Meat Judging Team

2004 - Team

Left to Right:

  • Josh Zimmermann
  • Courtney Smith
  • Kelcey Christensen
  • Alicia Randall 
  • Corri Rekow
  • Keith Underwood

 


 

2005 Meat Judging Team

2005 - Team

Left to Right:

  • Lynn Franzkowiak
  • Bobby Guccion
  • Justin Thedford
  • J.D. Flitner
  • Keith Underwood (Coach)

 


 

2006 Meat Judging Team

2006 - Team

Left to Right:

  • Shane Thompson (Coach)
  • Stacia Berry
  • Keith Underwood (Coach)
  • Merrit Carpenter
  • Kaylee Reed
  • Joslyn Dyer
  • Justin Uhrig

 


 

2007 Meat Judging Team

2007 - Team

Left to Right:

  • Lynn Franzkowiak (Coach)
  • Katie Kessler
  • Lander Nicodemus
  • Shane Thompson (Coach)
  • Lindsay Smith
  • Matt Korkow
  • Bartley Brogan

 


 

2008 Meat Judging Team

2008 - Team

Left to Right:

  • Lynn Franzkowiak (Coach)
  • Kelsie Speiser
  • Elizabeth Griesse
  • Garrett Horton
  • James Wheeler

 


 

2009 Meat Judging Team

2009 - Team

Left to Right:

  • Lander Nicodemus (Coach)
  • Ashley Miller
  • Caitlin Gappa
  • Rives White 
  • Luke Lenski
  • Lynn Franzkowiak (Coach)

 


 

2010 Meat Judging Team

2010 - Team

Left to Right:

  • Lander Nicodemus (Coach)
  • Jaymes Talbott
  • Wade Allnutt
  • Jessica Larson
  • Becky Vraspir
  • Chris Kelly
  • Brogan Clay
  • Kelcey Christensen (Coach)

 


 

2011 Meat Judging Team

2011 - Team

Left to Right:

  • Lander Nicodemus (Coach)
  • Zeb Gray (Coach)
  • Sarah Welliever
  • Hazy Nielson
  • Cameron Irons
  • Christina Appel
  • Kelcey Christensen (Coach)

 


 

2012 Meat Judging Team

2012 - Team

Left to Right:

  • Zeb Gray (Coach)
  • Morgan Hanson
  • Emily De Wett
  • Nick Consulo
  • Kayla Foster
  • Jenifer Anders
  • Kelcey Christensen (Meat Lab Manager)

 


 

2013 Meat Judging Team

2013 - Team

Left to Right:

  • Zeb Gray (Coach)
  • Jaris Baker
  • Emilee Brinton
  • Austin Buzaowski
  • McKensie Harris
  • Lara Allnutt
  • Kelcey Christensen (Meat Lab Manager)

 


 

2014 Meat Judging Team

2014 - Team

Left to Right:

  • Cassidy Smith
  • Mackenzie Fuller
  • Scott Anderson
  • Zeb Gray (Coach)
  • John Lacey
  • Kelcey Christensen (Meat Lab Manager)
  • Brandt Mortensen
  • Jennifer Sauers
  • Laura Strohecker

 


 

2015 Meat Judging Team

2015 - Team

Left to Right:

  • Mckenna Brinton
  • Erin Hansen
  • Beth Lenz
  • Zeb Gray (Coach)
  • Cole Foreman
  • Eli Lindsey
  • John Lacey (Coach)
  • BW Ochsner
  • Kelcey Christensen (Meat Lab Manager)
  • Taryn Chapmen 
  • Mckenzie Hatch
  • Jessie Gunning

 


 

2018 Meat Judging Team

2018 - Team

Left to Right:

  • Haley Cole
  • Zach Davis
  • Erika Eckhardt
  • Cedar Anderson
  • Katie Hazlewood
  • Sierra Jepson (Coach)
  • Kelcey Christensen (Meat Lab Manager)
Contact Us

Animal Science

Department 3684

Laramie, WY 82071

Phone: (307) 766-2224

Fax: (307) 766-2355

Email: animalscience@uwyo.edu

Find us on Facebook (Link opens a new window)

1000 E. University Ave. Laramie, WY 82071
UW Operators (307) 766-1121 | Contact Us | Download Adobe Reader

Accreditation | Virtual Tour | Emergency Preparedness | Employment at UW | Privacy Policy | Harassment & Discrimination | Accessibility Accessibility information icon